Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii tasiemczyca

Forum

tasiemczyca

witam, niedawno przygarnęłam kociaka. Znajda błąkała się po osiedlu, była oswojona . Widząc jej stan zabrałam ją żeby wyleczyc. Okazało się że jest to kotka ok3 mcy, z tasiemcem i chorym płucem. W ciągu tygodnia odrobaczyliśmy ją, przytyła ale nadal cieżko oddycha. Weterynarz przepisała leki przeciwzapalne i antybiotyk. Trochę się jej poprawiło oddychanie ale po wysiłku zaczyna ostro dyszeć ,aż słychac świst. Kotka poza tym czuej sie dobrze, bawi sie, biega i własnie przez to dostaje zadyszki- naprawdę duzej. Kładzie sie wtedy spać zeby "złapać oddech". Staramy sie jej nie zachecac do zabawy ale ona sama biega :( Mma pytanie: czy te problemy z oddychaniem moga mieć związek z tasiemcem (lub innymi pasożytami)? Dzis idziemy na RTG ale chciałabym zaisęgnąc opinii czy to ma związek z pasożytami. Pozdrawiam Ewa

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2013-10-08
Dzień dobry. Tasiemiec jest pasożytem przewodu pokarmowego, nie ma związku z objawami z układu oddechowego. Z innych, powrzechnie występujących, szczególnie u młodych kotów, pasożytów można mówić o glistnicy (podczas cyklu rozwojowego może dochodzić do wędrówki młodocianych form m.in w układzie oddechowym). Bardziej prawdopodobną przyczyną są jednak bakteryjne stany zapalne. W celu rozwiania wątpliwości należałoby wykonać badania dodatkowe: wspomniane RTG kaltki piersiowej, badanie kału w kierunku pasożytów (próbki zbieramy z 3 kolejnych dni do jednego pojemniczka) oraz badanie krwi - przynajmniej morfologia. Wyniki tych badań powinny pozwolić lekarzowi na postawienie rozpoznania i dokładniejszą ocenę toczącego się procesu.
egorska
Data dodania: 2013-10-08
RTG wykazało iż jest to przepuklina osierdzowa. Czy jest to do operacji? Czy nie ma już ratunku?
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2013-10-08
Leczenie przepukliny osierdziowej polega na zabiegu operacyjnym. Temat jest szeroki i wymaga dłuższej rozmowy. Proszę porozmawiać z lekarzem odnośnie możliwości przeprowadzenia operacji, ewentualnych badań dodatkowych przed zabiegiem, możliwych powikłań i przede wszystkim oceny ryzyka znieczulenia ogólnego. Po zebraniu wszystkich potrzebnych informacji i omówieniu poszczególnych aspektów będziecie Państwo mogli podjąć dalsze decyzje.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl