Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii szycie ran u zwierzat

Forum

szycie ran u zwierzat

Dzień dobry :-) Chciałabym zdobyć informacje dotyczące rodzaju ran, sposobów szycia ran, zależnie od rodzaju (miło widziane filmy bądź ryciny, zdjęcia sposobów szycia), materiałów do opatrunków ran i materiałów do szycia ran. Szukałam już a paru miejscach ale znajdywałam jedynie informacje odnośnie organizmu ludzkiego. A zależy mi na informacjach dotyczących zwierząt. Czy mogłabym uzyskać szczegółowe informacje, strony internetowe bądź nazwy książek, autorów, publikacji, artykułów zawierających jakiekolwiek informacje dotyczące tego tematu?? Byłabym bardzo wdzięczna, Z poważaniem Magda

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Maciej Czajka
Data dodania: 2010-11-19
Sposoby szycia ran i stosowane materiały szewne w weterynarii są wprost zaadaptowane z medycyny. Różnice wynikają z innej budowy skóry i procesów odnowy naskórka. Generalnie skóra człowieka jest "na miarę" usunięcie większego fragmentu zwykle kończy się gojeniem z pozostawieniem blizny o rozmiarach odpowiadających usuniętej skórze. Luźna tkanka podskórna u zwierząt pozwala na dość swobodne modelowanie i nawet po operacjach gdzie usuwane są duże fragmenty skóry udaje się uniknąć rozległych blizn. By poznać sposoby szycia skóry i metody stosowane w plastyce skóry polecam książkę "Podstawowy kurs chirurgii skóry" A.Bieniek,W. Baran; Wydawnictwo medyczne Urban & Partner; Wrocław 2005. Książka prawdopodobnie jest dostępna w sprzedaży internetowej na stronie wydawnictwa.
Pozdrawiam.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl