Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Świerzb uszny

Forum

Świerzb uszny

Witam,mam pytanie dotyczące świerzbu usznego u kotów.Wzięliśmy z gospodarstwa ok 8 tygodniowego kociaka,oczywiście zaraz byliśmy u weta okazało się że kicia ma świerzb,oprócz tej przypadłości ogólnie zdrowy.Lekarz zalecił wizytę za 5 dni żeby kot się zaaklimatyzował,jednak ja nie dałam za wygraną ponieważ bałam się o stan zdrowia naszych 2 domowych kotów.Dodam że mamy prawie 3 letniego kastrata i 7 msc świeżo wysterylizowaną kotkę.Weterynarz podał kici coś na skórę,niby na pchły,robaki i świerzb.Czy mogę być spokojna o zdrowie naszych kotów,czy nie zarażą się świerzbem?

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2010-12-25
Dzień dobry.
Jeśli koty nie miały ze sobą kontaktu przed podaniem środka przeciwpasożytniczego, możliwość zarażenia jest niewielka. Preparaty typu spot-on (w formie płynu/kropelek podawanych na skórę) są zwykle skuteczne i ich działanie jest dosyć szybkie. Typowa dla świerzbu usznego wydzielina (ciemna, sucha) może utrzymywać się jeszcze przez jakiś czas, aż do całkowitego oczyszczenia się kanałów słuchowych (przy skutecznym działaniu preparatu nie ma w niej już świerzbowców). Wskazane jest usuwanie nadamiaru wydzieliny w tym czasie, choćby za pomocą patyczków do uszu. Jeśli taka wydzielina pojawiłaby się u zdrowych kotów (często towarzyszy temu świąd uszu), oznaczałoby to, że niestety doszło do zarażenia i konieczna jest wizyta w gabinecie weterynaryjnym. W przeciwnym razie można też oczywiście pojawić się na wizycie kontrolnej z całą trójką, aby wykluczyć chorobę i rozwiać wątpliwości.
Pozdrawiam.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl