Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii świad skóry u psa

Forum

świad skóry u psa

Dzin dobry, mam psa, rasy malamut, od jakiegos tygodnia pies strasznie sie drapie.Nie jest to wina pcheł, bardziej wyglada mi to na swierzbowca, jak to leczyc? W okolicy brzucha i tylka robia sie jej sie czerwone kropki ktore rozdrapuje do rany. Piesek traci sporo siersci, mozna powiedziec ze lysieje. Nie bylem jeszcze z nim u weterynarza.Prosze o odpowiedz

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2011-12-10

Dzień dobry. Wiele problemów skórnych może dawać podobne objawy. W takiej sytuacji niezbędna jest kompleksowa diagnostyka. Jest ona konieczna w celu znalezienia przyczyny choroby i towarzyszących jej powikłań, które bardzo często występują przy schorzeniach dermatologicznych. Po ocenie ogólnej stanu zdrowia psa, badaniu klinicznym, analizie żywienia, środowiska, itd., należy wykonać badania dodatkowe. Wykluczenie obecności pasożytów (świerzbu, nużeńców, pcheł) jest jednym z pierwszych kroków. Trzeba pamiętać, że czasem możemy otrzymać fałszywie ujemny wynik badania mikroskopowego i niejednokrotnie warto powtórzyć zeskrobiny. Prostym i efektywnym testem, służącym wykryciu pcheł jest tzw. test bibułowy (badanie na obecność odchodów pcheł). Kolejnym krokiem są wymazy do badania bakteriologicznego (z określeniem antybiotykowrażliwości) i hodowlanego w kierunku grzybów (drożdżaki, dermatofity). Niektóre gatunki grzybów można wykryć w badaniu w świetle UV (lampa Wooda). Jednocześnie powinno też się przeprowadzić analizę struktury włosa (tzw. trichogram). Czas oczekiwania na wyniki niektórych z w/w testów może być długi. Można oczywiście podjąć leczenie wstępne, zależnie od wyglądu zmian i nasilenia świądu. Następnie, zależnie od wyników badań podejmuje się odpowiednie kroki. Skuteczność wdrożonej terapii ocenia się po 3-4 tygodniach. Jeśli świąd nadal się utrzymuje (mimo wykluczenia pasożytów i wyeliminowania wtórnych zakażeń - grzybiczych, bakteryjnych) można podejrzewać tło alergiczne choroby (alergia pokarmowa/atopia).


Diagnostyka i terapia chorób skóry mogą okazać się długotrwałe i uciążliwe, ale konsekwentne postępowanie i cierpliwość znacznie zwiększają szanse na znalezienie problemu i wyleczenie psa. Pozdrawiam.


Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl