Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Swędzenie, drapanie, różowa skóra na brzuchu

Forum

Swędzenie, drapanie, różowa skóra na brzuchu

Witam serdecznie, mam 3-letnią sukę, kundelka. Do tej pory wszystko było świetnie, do jedzenia dostawała karmę z wyższych półek, nie chorowała, jest wykastrowana, odrobaczona i zaszczepiona (także przeciwko wszystkim wirusom). Jednakże w czerwcu tego roku (2012) pojechała z nami nad morze do Dziwnowa, kąpała się w wodzie i tarzała w piasku. Po powrocie zauważyliśmy, że zaczęła się gryźć i drapać. Nie wiem, czy wiązać to z pobytem nad morzem, ale od wtedy to się zaczęło. Została porządnie wykąpana i nic się nie zmieniło. Pojechaliśmy do weterynarza i: gruczoły odbytowe ok, skóra bez pasożytów (zrobił zeskrobinę z jednego strupka - w tej chwili nie ma żadnych strupków), jest odrobaczona, sierść lśni, pies ma humor, dostała zastrzyk odczulający(nic to nie zmieniło) - wet kazał zmienić karmę na hypoalergiczną weterynaryjną royal canin (wcześniej dostawała acanę). Karma zmieniona i pies nadal się drapie. Znalazłam także pewnego dnia jedną pchłę u suczki, wypryskałam ją solidnie Frontlinem (na całą skórę, w sprayu). Po pewnym czasie znalazłam drugą pchłę, zaaplikowałam Sabunol. Teraz żadnych pcheł nie widzę, ale suczka ma gęstą i długą sierść, więc trudno to sprawdzić w 100%. Przyznam się, że oprócz karmy dostaje często mięso (wędliny itp.) od moich rodziców (niereformowalni) - czy to może mieć związek z przebiałczeniem? Z pchłami? Z morską wodą? Od tego czasu była kąpana ze 3 razy - nic się nie zmienia. Swędzi ją skóra w różnych miejscach-nogi, brzuch, grzbiet, łapy, ale różowa jest tylko na brzuchu. Tydzień spędziła w miejscu innym niż dom, żeby się upewnić czy u nas w domu nie ma jakiegoś alergenu - nic. Już naprawdę nie wiem, co mogę zrobić żeby jej ulżyć. Bardzo proszę o jakieś wskazówki w którą stronę jeszcze można działać, bo mi pomysły się już skończyły... Magda

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2012-09-05
Dzień dobry. W pierwszej kolejności należałoby wykluczyć APZS - alergiczne pchle zapalenie skóry. Jednostce tej towarzyszy świąd związany z uczuleniem na białka zawarte w ślinie pcheł. Do wywołania reakcji wystarczą pojedyncze pasożyty, Nie musi to być znaczna inwazja. Dlatego bardzo ważne jest pozbycie się wszystkich pcheł zarówno z psa jak i z otoczenia, co może być niełatwym zadaniem. Do potwierdzenia obecności pcheł stosuje się prosty w w wykonaniu tzw. test bibułowy. Polega on na znalezieniu odchodów pcheł (nie samych pasożytów, co, szczególnie w przypadku psa z długą sierścią może być trudne). Do zwalczenia pcheł radziłbym użyć jednego z produktów leczniczych niż artykułu dla zwierząt. O konkretny preparat najlepiej zapytać swojego lekarza weterynarii. Można również poprosić o zaaplikowanie środka podczas wizyty. Podając lek samodzielnie należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta. Kropelki podajemy na skórę po rozchyleniu sierści, często w kilku miejscach lub zależnie od środka, wzdłuż kręgosłupa. Zwykle zabezpieczają one psa przed inwazją pcheł na okres 8 tygodni (pchły bez pokarmu potrafią przetrwać w środowisku dużo dłużej niż tydzień). Do pozbycia się pcheł z otoczenia również można nabyć odpowiedni preparat. Istotne jest również bardzo dokładne posprzątanie mieszkania, szczególnie w miejscu najczęstszego przebywania psa (posłanie, szpary w podłogach, itd).
Jeśli nie będzie już wątpliwości co do inwazji pcheł, a świąd nadal będzie się utrzymywał, można faktycznie podejrzewać alergię pokarmową (po wcześniejszym wykluczeniu innych przyczyn - zeskrobiny w kierunku chorób pasożytniczych, wymazów - chorób bakteryjnych/grzybiczych). Dieta eliminacyjna/hipoalergiczna powinna być stosowana przez minimum 8-12 tygodni. Warunkiem jej działania jest jednak bezwględne wyeliminowanie jakichkolwiek innych składników pokarmowych. W przeciwnym razie stosowanie takiej diety nie ma sensu.
Jeśli te jednostki chorobowe zostaną wykluczone można podejrzewać atopię. Więcej na ten temat można znaleźć tutaj:
http://www.portalweterynaryjny.pl/artykuly/dermatologia/atopia-atopowe-zapalenie-skory-u-psow-52.html

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl