Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Sunia

Forum

Sunia

Witam . Mam suczke (jamnik 8lat nie sterylizowaną ) od pewniego czasu mała cały czas sie moczy , ma na tłowiu wysypke ,z piersi leci jej jakaś ciecz jest po ciężkiej operacji miednicy i tylniej nogi .Sunia ostatnio także gorzej chodzi po 30 metrach staje i sie nie rusza .Gdy byłam z nia u weterynarza powiedział że to wina karmmy i kazał ja zmienić ale dziwne objawy nie ustapiły .

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2010-09-13
Dzień dobry. U starszych suczek takie objawy mogą dotyczyć wielu jednostek chorobowych. Mogą, ale nie muszą być ze sobą powiązane. Współistniejące zaburzenia nakładając się na siebie mogą dawać dosyć zróżnicowany obraz kliniczny. Istotnych jest w tej sytuacji kilka szczegółów - kiedy była wykonana operacja, kiedy suczka miała ostatnią cieczkę, jak długo je nową karmę (i jaka to karma)?
Niekontrolowane oddawanie moczu można powiązać z operacją miednicy, jeśli zabieg był wykonany niedawno, natomiast częstomocz może wynikać ze stanu zapalnego lub innych chorób układu moczowego. Czasem można też pomylić moczenie się z wypływem z dróg rodnych, co wskazuje na problemy w układzie rozrodczym. Wypływ z gruczołu sutkowego może wynikać z ciąży urojonej, jeśli suczka miała niedawno cieczkę. Może jednak wynikać ze zmian zapalnych/nowotworowych gruczołu.
Zmiany skórne w postaci wysypki mogą pojawiać się wtórnie do chorób ogólnoustrojowych, mogą też być objawem schorzeń dermatologicznych. Należy je wykluczyć w pierwszej kolejności, potem ewentualnie zastosować dietę hipoalergiczną. Zmniejszona chęć do ruchu może wynikać z bolesności lub osłabienia. Po wykluczeniu chorób ogólnoustrojowych przyczyn szukamy w chorobach stawów i/lub serca.
Jeśli badanie kliniczne w gabinecie nie dało odpowiedzi co do źródła problemów, konieczne są badania dodatkowe - badanie krwi (morfologia i biochemia), badanie moczu, USG układu moczowo-płciowego (lub w razie potrzeby całej jamy brzusznej). Następnie konieczne może być też RTG stawów oraz EKG i echo serca.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl