Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii stres u suczki yorka

Forum

stres u suczki yorka

Posiadamy 2 - letnią sunię rasy Yorkshire terrier. Sunia jest zdrowa, wesoła , chętnie bawi się , jest bardzo do nas przywiązana i rozpieszczona.Mamy tylko kłopot kiedy wychodzimy z nią na spacer, bardzo boi się dzieci jeżdżących na rolkach, deskorolkach, wózków dziecięcych itp. na skutek tego stresu, oraz np. na skutek wielkiej radości z powodu wyjścia na niedzielny spacer cała rodziną nasza sunia dostaje biegunki i istnieje konieczność powrotu do domu z wiadomych względów.W domu czując się bezpieczna nigdy nie ma takich objawów. Nadmieniam, iż nigdy nie ucierpiała ona ze strony osób jeżdżących na rolkach, nie wystąpiła też żadna sytuacja, która mogłaby wywołać u niej tego rodzaju stres. Takie zachowanie naszej suni budzi w nas duży niepokój o jej zdrowie i jest bardzo uciążliwy dla nas. Bardzo uprzejmie proszę o udzielenie nam porady w jaki sposób możemy pomóc naszej suni, czy należy zastosować środki uspakajające? jeśli ta to jakie? Łączymy pozdrowienia.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Martyna Wilk-Niepiekło
Data dodania: 2010-06-08
Witam!
Yorki należą do grupy psów o bardzo delikatnym usposobieniu. Lęk przed rolkami, rowerami itp. może byc związany z brakiem odpowiedniego przyswojenia do otoczenia przez zwierzę. Ma to zwykle miejsce po okresie tzw. socjalizacj, gdy pies jako szczenię jest zbyt późno wyprowadzany na spacery. Okres socjalizacji to 7-12 tydzień zycia. W tym czasie psy powinny być przyzwyczajane do otoczenia, ludzi, różnych dźwięków(deskorolki itp). Należy także pamiętać, że okres od 6 do 12 tygodnia życia jest zarezerwowany na szczepienia ochronne i w związku z tym, iż pies nie powinien byc jeszcze wypuszczanym na trawniki i chodniki, należy wyprowadzać szczeniaki na rękach. Strach w sytuacjach przez Panią opisanych zdarza sie również po różnych urazach psychicznych związanych z np. rolkami, kołami. To jednak Pani wyklucza. Przed wprowadzeniem jakichkolwiek środków uspokajających powinna Pani od nowa i stopniowo oswajać psa z opisanymi przedmiotami. Chodzi tu o pozytywne skojarzenie, do czego można użyć jej ulubionych psich przekąsek lub ugotowanego kurczaka. Gdy sunia widzi lub słyszy nieprzyjemne dla niej dźwięki należy podać je ten przysmak, ale nie w momencie już okazywanego strachu, wtedy nagrodzimy jej strach. Także na początku jesli Pani widzi nadjeżdżający "pojazd" należy odwrócić uwagę psa i też ją nagrodzić.
Z kolei jeśli chodzi o niedzielne spacery, należy zmniejszyć jej poziom euforii. Chodzi o to, by jak najmnej osób w jednym czasie bawiło się z nią, by poziom szczęścia nie był dużo większy od tego codziennego.
Niestety wspomniane przeze mnie sposoby wymagają dużo cierpliwości, czasu i zaangażowania. Mam nadzieję, że uda się państwu oswoić sunię szybko. Jeśli to się nie sprawdzi można pomyśleć o środkach wyciszających, ale na tym etapie nie widzę takiej potrzeby.
Pozdrwiam serdecznie!

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl