Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Straszny świąd skóry na brzuszku i pyszczku, utrata śierści

Forum

Straszny świąd skóry na brzuszku i pyszczku, utrata śierści

Nie wiem co mam zrobić mój piesek rasy buldog francuski strasznie drapie sie po brzuszku i pyszczku na brzuchu ma plame barwy czerwonej niemal ze do krwi juz podrapanej wielkosci okolo 3 cm oraz na pyszczku po obu stronach noska i brodzie również skóra jest pozbawiona sierści i strasznie czerwona byliśmy u weterynarza w niemczech niestety moj niemiecki nie pozwolil na dokladne wyjasnienie sprawy toeż dostaliśmy tylko kropelki ADVOCATE oraz RILEXINE tabletki nie pomoglo to wysypka znika i pojawia sie notorycznie niewiem co zaradzic mały męczy się nie miłosiernie wgryza się w łapki drapie nieustannie brzuszek i pyszczek strasznie łzawią mu oczka co mogło by pomóc w polsce bede dopiero na święta i wtedy pójdziemy do weterynarza a chciała bym mu teraz jakoś pomóc (Piesek Buldog Francuski ur. 27.03.2014 waga 12 kg)

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2014-12-11
Dzień dobry. Na tak postawione pytanie jesteśmy w stanie odpowiedzieć tylko w jeden sposób. Pies się drapie ponieważ go swędzi. Natomiast dlaczego go swędzi - tu już sprawa jest dużo bardziej skomplikowana. Świąd oraz często występujące zmiany skórne nie są charakterystyczne dla jednej jednostki chorobowej. Jest dokładnie odwrotnie - takie objawy mogą wystąpić właściwie przy większości chorób skóry. Taki problem był już wielokrotnie poruszany na naszym portalu, można skorzystać z wyszukiwarki, aby odnaleźć podobne wątki na forum. Zwykle odpowiedź jest identyczna - w celu znalezienia przyczyny świądu konieczne jest szerokie podejście do problemu, wymagające szczegółowego wywiadu i bardzo często badań dodatkowych. Istotne są dokładne informacje odnośnie środowiska życia i utrzymania psa, sposobu żywienia, profilaktyki przeciwpasożytniczej, itd. Z badań dodatkowych pierwszego rzutu można wymienić test bibułowy, zeskrobiny, wymazy, badanie lampą Wooda, służące do wykluczenia chorób pasożytniczych, grzybiczych, bakteryjnych. Dalsze postępowanie zależy od wyników tych badań. Wykluczenie tych chorób może nasuwać alergiczne tło choroby, co z kolei wymaga dalszych badań w tym kierunku. Jak widać diagnostyka może być długa. Czasem jednak udaje się znaleźć źródło problemu już na początkowych etapach postępowania.
Jeśli z jakiegoś powodu brak jest możliwości rozpoczęcia procesu diagnostycznego, można podjąć tymczasową terapię objawową. Zwykle w tym celu stosuje się leczenie przeciwświądowe (najczęściej środki z grupy steroidowych leków przeciwzapalnych). Postępowanie to jest dużym uproszczeniem i często jest nadużywane, a sam lek nie jest pozbawiony potencjalnych działań niepożądanych. W pewnych przypadkach np. przy nużycy może wręcz nasilić problem. Rozważenie stosunku ryzyka do korzyści w takiej sytuacji należy zawsze do lekarza prowadzącego.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl