Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Ślad po kleszczu

Forum

Ślad po kleszczu

Witam. Mam takie pytanie odnośnie mojego pieska, ponieważ niestety ale już miał dwa kleszcze, pies ma już 14 lat. Pierwszy klaszcz gdy dopiero go odkryłam jakieś 1.5 tyg. temu był już opity, ale wyciągałam go całego, jednak wokół były takie brązowe plamy ale teraz już jest zagojone. A drugi kleszcz zauważyłam parę dni temu ale był mały na szczęście i też go wyciągałam całego! Tylko że przy kleszczu już była taka krostka kuleczka, i dalej jest i psa to swędzi. Co to może być? a mam pytanie - czy psu ranę po kleszczu można przemywać wodą utlenioną? Dziękuję za odp.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2012-06-08
Dzień dobry. Ukąszenie kleszcza może spowodować miejscowy odczyn zapalny. Jeśli kleszcz został usunięty prawidłowo i miejsce zostało odkażone (można do tego użyć wody utlenionej), wówczas zmiana w krótkim czasie zniknie samoistnie. W przeciwnym razie, w przypadku pozostawienia fragmentu kleszcza, może dojść do powstania ropnia. W razie wątpliwości najbezpieczniej jest pokazać się z psem u lekarza weterynarii.
Niezależnie od tego, po ukąszeniu przez kleszcza pies wymaga obserwacji - pojawienie się niepokojących objawów: jak m.in. utrata apetytu, osłabienie, wymioty, ciemny mocz, mogą świadczyć o przeniesieniu przez kleszcza groźnej dla życia choroby - babeszjozy. Warto też pomyśleć o zabezpieczeniu psa przeciwko tym pasożytom odpowiednim preparatem.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl