Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Rozella królewska

Forum

Rozella królewska

Witam,wychowuje rozelle od 8 miesiecy,czyli praktycznie od urodzenia bo została odrzucona przez rodziców jako jedno z pięciu piskląt,(teraz wiem dlaczego)Zwracam się z prośbą o pomoc w znalezieniu weterynarza który potrafi jej pomóc.Mieszkam pod Poznaniem i ani tu ani w całym Poznaniu niema weterynarza od ptaków.Jest weterynarz w zoo ale brakuje mu czasu na udzielaniu porad a co dopiero na leczenie papugi.Opisanie choroby nie jest takie proste ale postaram sie... Papuga do dziś jest karmiona przez strzykawkę trzy razy dzienne,sama nie pobiera żadnego pokarmu,bardzo mało się rusza,nie lata jak już to tylko w pionie, przypomina unoszący się helikopter uderzając kilka razy o sufit po czy spada na podłogę,od kilku tygodni zauważyłam też dość dziwne odchylanie całego ciała do tył,robi tak kilka razy i spada z żerdki.Przed komputerem spędzam kilka godzin dzienni szukając porad albo pomocy.Prawdopodobnie jej zachowanie to wina błędnika ale nie wiem czy można i jak to leczyć.Proszę o pomoc!!!!!!!!

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Andrzej Krajewski
Data dodania: 2010-11-29
Witam,
Skomplikowana sprawa. Zdecydowanie już dawno temu powinna jeść pokarm twardy bez papki dla pisklaków. Pytanie dlaczego nie chce - nie może?, nie jest przyzwyczajona? nie trawi ziaren? nigdy nie jadlł?
Problem z lataniem może wynikać z zaburzenia w rozwoju kości skrzydeł, słabe mięśnie, otyłość, zaburzenia w upierzeniu lub wszystkiego po trochu.
Odchylanie głowy do tyłu może wynikać z np. Paramyksowirozy. Zaburzenie równowagi też jest możliwe.
Trochę za mało informacji w opisie.
Pozdrawiam
AK.
beata50
Data dodania: 2010-12-01
Witam serdecznie,bardzo dziekuje za zainteresowanie,postaram sie odpowiedziec na zadane pytania ale sama juz niewiem co mam robic...papuga nigdy sama nie jadła ,nawet nie probowała jak podsuwałam jej zoarno odwracała sie w druga strone jak wsypałam kilka ziarenek do dzioba to tak długo potrzasała głowa aż wszystkiego nie wypluła,czasami nawet posuwałam sie do bardziej drastycznych metod i nie karmiłam jej cały dzień ale to tez nic nie dało.Jej waga na dzień dzisiejszy to 90g przed jedzeniem,brak innych pomysłow na karmienie,wszystko co podad prosto do dziba jest natychmiast wyplute....myślę że powodem jest choroba,która niema nic wspólnego z układem trawiennym.Jest dość silnym ptakiem.........ale niewie do czego służy dziób,skrzydła, może latać,ale tak jakby niewiedziała gdzie i po co ma to robić.Jej zachowanie można napewno porównać  do choroby zespołu dawna.Ze łzami w oczach jeszcze raz DZIKUJE chyba jestem skazana na Leona (rozella królewska czerwona)
Pozdrawiam
Lekarz weterynarii: Andrzej Krajewski
Data dodania: 2010-12-04
Witam,
Przykro mi, bez badania mogę przypuszczać ,że papuga nie jest nauczona jeść,bo dostawała miękką karmę dla piskląt i teraz innej nie chce tknąć. Możliwa też jest wada anatomiczna dzioba - może ma problemy z jedzeniem. Brak wydolności loty może sugerować krzywicę i stąd problemy z lataniem. Braki witaminowe, gł. vit B wpływająna rozwój układu nerwowego - to też wpływa na świadomość ale też kontrolowanie nerwowe mięśni i stawów.
Nie ma konkretnego objawu aby postawić diagnozę bez badania, to tylko przypuszczenia.
Pozdrawiam
AK.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl