Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Psiak potrącony przez samochód

Forum

Psiak potrącony przez samochód

Mój psiak przedwczoraj wpadł pod samochód. To 4 miesięczny nowofundland. Od razu zawiozłam ją do weterynarza, który zrobił prześwietlenie. Ze zdjęć wynika że miednica jest cała, łapki nie są połamane rdzeń kręgowy cały tylko że czwarty krąg miednicy może być peknięty - słabo było widac i weterynarz mówił że prawdopodobnie ...... Piesek bardzo cierpi, i wogóle nie rusza tylnymi łapkami. Dzis pojechałam ze zdjęciami do mojego weterynarza który potwierdził że złamań nie ma, na bocznych zdjęciach kręgosłupa nic nie widać, tylko na zdjęciu zrobionym na grzbiecie dopatrzył się że czwarty krąg lędźwiowy może byc peknięty... Teraz psiakowi podaję antybiotyki, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Lekarz powiedział że za 4 - 5 dni powinna zacząc wstawać. Musze powiedzieć, że psiak ma czucie w łapkach i strasznie te łapki ją boją - ale strasznie strasznie mnie martwi że nimi wogóle nie porusza - jak dotkne tylnej łapki to piszczy ale nie ma odruchu "porywania łapki" boję się że nigdy nie wstanie :-( Lekarz weterynarii dał leki na 7 dni i powiedział że po 7 dniach chce ja obejrzeć a teraz trzeba poczekac :-( Prosze mi powiedziec, czy to normalne że psiak nie rusza nózkami a potem mu sie to wygoi ? Strasznie się zmartiwam :-( Dodam jeszcze że psiak ma apetyt, pije i opróżnia się bez problemu, oczywiście nie moze wstac więc robi pod siebie choć bardzo nie chce ;-( Jakie sa rokowania ? Ona jest dzieckiem ale waży 26 kg i boję się że nigdy już nie wstanie :-( irka

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2010-10-22
Niedowład lub porażenie kończyn po wypadku świadczą o urazie rdzenia kręgowego lub nerwów wychodzących z danego segmentu rdzenia. Może do tego dojść w wyniku ucisku pękniętego kręgu lub wypadnięcia/wysunięcia krążka międzykręgowego. Nie zawsze jest to widoczne na zdjęciu RTG, a pewno radiografia przeglądowa nie obrazuje stopnia uszkodzenia samego rdzenia. Służy do tego dokładne badanie neurologiczne oraz mielografia (badanie rentgenowskie z kontrastem). Poza tym do oceny uszkodzenia rdzenia kręgowego technikami z zakresu diagnostyki obrazowej z wyboru są rezonans magnetyczny i/lub tomografia komputerowa, jednak są to badania w dalszym ciągu dosyć trudno dostępne i stosunkowo drogie.
W tej sytuacji na pewno należałoby wykonać dokładne badanie neurologiczne. Na podstawie jego wyniku, można określić wstępne rokowanie. Jeśli nie doszło do trwałego uszkodzenia rdzenia, jest szansa, że nerwy odzyskają swoje funkcje. Bez (przynajmniej) wyniku badania neurologicznego trudno jest się wypowiedzieć jaki będzie końcowy rezultat leczenia.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl