Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Przykładowew wyniki badań krwi (morfologia + leukogram)

Forum

Przykładowew wyniki badań krwi (morfologia + leukogram)

Witam. Tak jak w temacie. Byłbym wdzięczny za udostępnienie przykładowych badań krwi (morfologia oraz leukogram, ewentualnie również wyniki badań biochemicznych) wraz z diagnozami na podstawie tych wyników. Im więcej tym lepiej, mogą byś skany lub cokolwiek co posiadacie w formie zdatnej do przekazania online ;) Tworzę aplikację mgr do rozpoznawania chorób na podstawie wyników poprzez zastosowanie algorytmów sztucznej inteligencji. Wiadomo, że diagnozy osoby wykwalifikowanej to nie zastąpi, ale może znaleźć zastosowanie dla studentów weterynarii lub jako pomoc w diagnozowaniu. Mimo, iż takich rozwiązań trochę pewnie jest to taki wybrałem temat i muszę go pociągnąć ;] Pozdrawiam.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Kerazd
Data dodania: 2013-04-14
Zapomniałem dodać, że generalnie chodzi o wyniki i diagnozy tylko dla psów. Fajnie by też było gdyby był znany wiek i waga psa dla danych badań krwi wraz z diagnozą.
Lekarz weterynarii: Maciej Czajka
Data dodania: 2013-04-14
A czemu tylko wiek psa i jego waga? Samych chorób mających etiologię genetyczną są dziesiątki, zwykle charakterystycznych dla konkretnej rasy.
Badanie wycinkowe jakim jest ocena tylko samej krwi i to w profilu podstawowym, nie jest pełnym narzędziem diagnostycznym. Funkcjonuje w oparciu o inne, uzupełniające się techniki, rozpoczynając od wywiadu i badania klinicznego.
Jeśli to ma być raczej w oparciu o krew to skupiłbym się tylko na analizie i to prostej, za co odpowiedzialne są poszczególne parametry. Opieranie się na gotowych diagnozach jest brnięciem w ślepą uliczkę. Jeśli to ma działać to wynikiem działania takiego programu dla studentów powinien być spis spostrzeżeń i możliwych kierunków rozszerzenia diagnostyki o dodatkowe parametry. Diagnozy z tego nawet nie próbowałbym robić.
Kerazd
Data dodania: 2013-04-14
Witam.

Moja wiedza w temacie weterynarii jest bardzo płytka. Mam za zadanie przedstawić możliwości sztucznej inteligencji i chcę to zrobić na przykładzie diagnozowania chorób u psów. Jeśli miałby to być skuteczny program komercyjny to wiadomym jest, iż była by potrzebna ścisła współpraca ze specjalistami weterynarii. Domyślam się, iż postawienie diagnozy związane jest z masą rozmaitych parametrów i badań nie związanych tylko i wyłącznie z badaniem krwi.

Mógłbym iść w kierunku o którym Pan napisał - tzn. w wyniku podać podpowiedzi, sugerujące kolejne badania lub wstępny kierunek diagnozowania i koniec.

Mógłbym również iść w kierunku systemu ekspertowego, który w kolejnych krokach będzie zbierał dane z kolejnych badań i sugerował kolejne kroki, aż do postawienia diagnozy.

Druga opcja wymagała by już kogoś znającego się na rzeczy i sporej bazy reguł (bazy wiedzy), więc raczej to odpada.


W każdym bądź razię, na czym nie chciał bym się skupić, będę potrzebował wielu danych, które będą twrozyć bazę wiedzy i na podstawie których będzie można cokolwiek wywnioskować. Stąd ponawiam swoją prośbę.
Kerazd
Data dodania: 2013-04-14
Oczywiście w takim wypadku, prosiłbym o wyniki morfologii + leukogram, lecz już bez końcowych diagnoz (na których postawienie miało wpływ rownież dużo innych czynników) a z sugestią lub wynikiem, który na podstawie takiego badania można bezsprzecznie orzec.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl