Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Przegryziony język u kota

Forum

Przegryziony język u kota

Mam kotkę która ma ok. 1,5 roku. Dzisiaj zobaczyłam że ma pyszczek cały we krwi. Po oględzinach okazało się że ma przegryziony/rozcięty język. Rana ma ok. 1,5-2 cm długości. Nie wiem jak jest głęboka ale obok jest coś wyglądające jak bąbel po oparzeniu. Wytarłam jej pyszczek i chciałam dać wody ale nie napiła się. Kot jest wychodzący na dwór. Minęło około 2 godziny od kiedy się zorientowałam że coś jej jest. Aktualnie śpi ale krew wymieszana ze śliną ciągle jej cieknie. Co robić?

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Maciej Czajka
Data dodania: 2010-09-07
Niewielkie uszkodzenia języka wyleczą się same bez naszej ingerencji. Rana języka o długości 2 cm na pewno pozostawi po sobie ślad, w postaci ubytku lub trwałej szczeliny. leczenie operacyjne można rozpocząć już teraz pod warunkiem, ze rana nie jest starsza niż 6 - 12 godzin, jeśli czas od urazu jest dłuższy to lepiej zaczekać do całkowitego wyleczenia i wtedy można wykonać plastykę takiego języka o ile wydawać się to będzie konieczne. Krwawienia z języka zwykle nie stanowią zagrożenia dla życia, powikłaniem mogą tu być krwawe wymioty, ale tym też specjalnie nie ma co się przejmować. W poważnych stanach wskazane jest leczenie objawowe, zależne od stanu. Trzeba też sprawdzić czy ciało obce, które mogło być powodem urazu nie pozostaje w jamie brzusznej.
8eska88
Data dodania: 2010-09-07
Znowu obejrzałam język kotki. Tym razem udało mi się więcej zobaczyć. Wygląda na to że język jest rozcięty wzdłuż na dwie części. Zdaje się że na więcej niż 2 cm może ok. 2,5-3. Wydaje mi się że w tej sytuacji potrzebne jest zszycie języka. Rozchodzi się jakby na dwa! Powinnam iść z nim do weterynarza? Jaki zapas gotówki wziąść ze sobą? Ile może kosztować taka operacja? Kotka bardzo stresuje się u weterynarza i na pewno nie usiedzi w miejscu. Będzie wymagana narkoza?
8eska88
Data dodania: 2010-09-07
A także: czy można i czym ją nakarmić?
Lekarz weterynarii: Maciej Czajka
Data dodania: 2010-09-08
Znieczulenie przy takim zabiegu będzie niezbędne. Co do kwoty jest to rzecz absolutnie umowna, w Polsce nie ma urzędowych cen minimalnych ani maksymalnych, jest to indywidualna sprawa każdego lekarza. Szycie języka musi nastąpić dość szybko, potem rozwijające się zapalenie utrudnia lub wręcz uniemożliwia prawidłowe założenie szwów. Można taki zabieg wykonać po całkowitym wyleczeniu się rany języka. Niewykluczone także, że po wyleczeniu, oprócz niedomogi kosmetycznej nie będzie ta wada przeszkadzać kotu w codziennych czynnościach pielęgnacyjnych czy jedzeniu. Należy to tylko obserwować i starać się ocenić czy jest to problem dla kota. Jedzenie można podać gdy krwawienie już ustało i gdy nie będzie planowana operacja. Rutynowa głodówka przed zabiegiem to 12 godzin. W przypadku urazów nie ma zastosowania:)

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl