Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Prosze o radę

Forum

Prosze o radę

Mam 11-o letnią kotkę,ktora do tej pory cieszyla się zdrowiem.Dosłownie jakieś 15 minut temu,idąc,nagle zaczęla jakby się krztusic i ,,dostala ,,czegoś w rodzaju padaczki.Wyglądało to okropnie,jakby nagle stracila rownowagę i upadla na lewy bok,po czym dziwnie się ,,wila,,na podlodze.Proszę o radę,co robic.W domu mam jeszcze jedną kotkę i dwa kocury,oraz Owczarka Collie.Boję się czy to nie jest jakiś wirus.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2010-09-06
Nagły epizod objawów w postaci utraty świadomości i drgawek stanowi oczywiście powód do niepokoju. W tym momencie najważniejsze jest czy kotka dochodzi do siebie. W przypadku utrzymywania się objawów niezbędna jest jak najszybsza pomoc lekarska. Jeśli kotka odzyskuje/odzyskała sprawność można zaczekać do jutra, chociaż nie ma niestety pewności, czy napad się nie powtórzy - wtedy także wizyta w placówce 24h jest konieczna. W pierwszej kolejności należy wykluczyć zatrucie (dostęp do substancji toksycznych, leków, roślin, czy kotka jest wychodząca?). Wirus w tej sytuacji jest mało prawdopodobny. Objawy neurologiczne mogą wynikać z choroby układu nerwowego lub innych układów, dających niekiedy podobne objawy. Padaczka - jako pierwotna choroba u starszego zwierzęcia, które nigdy wcześniej nie miało podobnych epizodów, niemalże się nie zdarza. Natomiast ataki padaczkopodobne często w takim wieku są wtórne do innych chorób. Poza badaniem klinicznym, konieczne będzie przeprowadzenie pełnego badania neurologicznego oraz badań dodatkowych - badania krwi i moczu, możliwe, że również USG/RTG. W toku przeprowadzonej diagnostyki powinno udać się znaleźć przyczynę problemu, określić rokowanie i wdrożyć odpowiednią terapię.
bozena.lesik
Data dodania: 2010-09-06
Dziękuję za poradę odnośnie mojej kotki.Po tym jak upadla natychmiast  wzięlam ją na ręce.No i przeszło.Teraz wlaśnie je.Jednak mam wrażenie,że ma cieplejsze uszy niż zwykle.Kotka wychodzi na dwór.Kotka dostawala lek na zatrzymanie ruji,czy może miec to związek z zaistniałym incydentem?
bozena.lesik
Data dodania: 2010-09-06
Właśnie odszukalam opakowanie po leku,Pronom Vet 5mg.Podawalam go raz w tygodniu o tej samej porze.
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2010-09-06
Cieszę się, że kotka czuje się lepiej. Przedłużający się atak padaczkowy (powyżej 5-10 minut) może doprowadzić do tzw. stanu padaczkowego - czyli do stanu zagrożenia dla życia, dlatego bardzo ważne jest, że objawy szybko ustąpiły. Wzmożony apetyt i podwyższona temperatura są częstymi konsekwencjami takiego ataku. Tabletki antykoncepcyjne nie mają związku z tą sytuacją. Jutro oczywiście trzeba udać się do lekarza i rozpocząć diagnostykę opisaną wcześniej, nawet jeśli kotka będzie czuć się zupełnie dobrze. Życzymy powodzenia i szybkiego rozwikłania problemu. W razie wątpliwości, proszę kontynuować wątek na forum, postaramy się pomóc. Pozdrawiam.
bozena.lesik
Data dodania: 2010-09-06
Jeszcze raz dziękuję,jutro idę do lecznicy,a dziś chyba nie ,,spuszczę,, kici z oka.Póki co wlaśnie zajęla mi moje łóżko:)Również pozdrawiam.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl