Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Prosze o pomoc

Forum

Prosze o pomoc

Witam,mam psa kundelka ,wiek 12 lat.Dotad był zdrowy,od miesiąca zauważyłam ze pies co jakis czas się trzęsie jakby było mu zimno.Poza tym nie gorączkuje,je normalnie i stolec ma normalny.Robiłam badania krwi,daje namiary:WBC:13.3;RBC:2.72 L;HGB:6.3 L;HCT:17.7 L;PLT:117;MCV:65;MCH:23.3;MCHC:35.8;RDW:15.5;MPV:10.6; DIFF: LYM:10.1;MON:3.3;GRA:86.6. Badanie MULTI:PANEL-V BUN 13 mg/dl GLU 91 mg ALP 176 iu T-PRO 4.8 GPT 138 CRE 1.0 Amy over 800. Poza tym miała robione usg wątroby,gdzie stwierdzono guz we wątrobie i płyn w jamie brzusznej.Stwierdził że pies ma policzone dni,i nic się nie da zrobić.Bardzo prosze o porade,czy coś da sie jeszcze zrobić.Jak pomóc mojemu pieskowi...z góry dziękuje....Hanka

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2010-09-09
Dzień dobry. Niestety ciężko w tej sytuacji o dobrą radę, czy choćby nawet pociechę. Pies cierpi na silną niedokrwistość, prawdopodobnie spowodowaną pęknięciem guza i krwawieniem do jamy brzusznej. Nawet natychmiastowo podjęta próba leczenia dawałaby, co najwyżej, znikome szanse powodzenia terapii. Musiałaby się ona opierać na próbie ustabilizowania stanu psa (transfuzja krwi, płynoterapia, stabilizacja układu krzepnięcia krwi, leczenie przeciwwstrząsowe) i następnie operacyjnego usunięcia zmienionego nowotworowo płata wątroby, co jest możliwe tylko przy dobrze odgraniczonych guzach. Całe postępowanie obarczone byłoby bardzo dużym ryzykiem, poza tym pozostaje jeszcze kwestia charakteru nowotworu (czy jest złośliwy, czy nie nacieka okolicznych narządów, czy nie dał przerzutów). Przy tak wielu istniejących i potencjalnych problemach rokowanie jest niestety złe. Próba terapii paliatywnej (poprawa komfortu bez możliwości eliminacji źródła problemu) za pomocą leczenia wspomagającego i przeciwbólowego, w tej sytuacji raczej nie przyniesie żadnych rezultatów. Myślę, że na tym etapie, rozważenie eutanazji w celu skrócenia cierpienia zwierzęcia, będzie najrozsądniejszą, chociaż z pewnością trudną i bolesną decyzją.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl