Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Prośba o poradę w sprawie kaliciwirozy.

Forum

Prośba o poradę w sprawie kaliciwirozy.

Witam. Do 3 letniej kotki, około 2 tygodnie temu, sprowadziliśmy roczną kotkę ze schroniska. Prawdopodobnie to ona przywlekła za sobą wirus kaliciwirozy na którą zachorowała rezydentka. Byliśmy u weterynarza który co dwa dni podaje jej antybiotyki i polecił smarowanie jej owrzodzenia na języku Aftin'em oraz zaparzanie szałwii. Czytałem, że przy większej ilości kotów niż jeden, wirus jest bardzo ciężki do wyleczenia, za to przy jednym jest o wiele więcej szans. Pomyślałem wiec że na czas leczenia nową kotkę ulokować w innym mieszkaniu, u moich rodziców i jak się starszą wyleczy to obie zaszczepić i wprowadzić znów do jednego mieszkania. Proszę o poradę czy takie rozwiązanie ma słuszność i o ewentualne sugestie jak zwalczyć ten uciążliwy wirus. Młoda kotka nie ma objawów kaliciwirozy, ale ma rozwolnienie, myślałem, że ma to związek z żywieniem w schronisku i, że to sie unormuje ale cały czas jest tak samo i zaczynam sie martwić. Dodam, że koty karmimy jedzeniem w saszetkach oraz suchą karmą. I ostatnie pytanko: Czy ta chorobą przenosi się również na psy? Dziękuje i Pozdrawiam. Adam

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Martyna Wilk-Niepiekło
Data dodania: 2013-02-25
Witam.
Postępowanie opisane przez Pana jest właściwe. Po zakończeniu okresu izolacji oraz leczenia, warto zdezynfekować podłogi, sprzęt, uprać swoje ubrania. Oczywiście szczepienie także jest wskazane.
Przyczyn rozwolnienia może być kilka: zmiana karmy i środowiska, pasożyty wewnętrzne, choroba wirusowa ( kotka jest nieszczepiona). W przypadku zmiany karmy warto zastosować głodówkę 24 h, pasożytów wewnętrznych- badanie kału, choroby wirusowej zakaźnej- test płytkowy + badanie krwi ( morfologia).
Karma powinna być głownie sucha, a saszetki jako dodatek. Kaliciwiroza nie jest zakaźna dla psów. Pozdrawiam
Luciano
Data dodania: 2013-02-25
A jeśli koty zostałyby w jednym mieszkaniu, chora ma szanse na całkowite pozbycie się wirusa? i czy można obydwa koty zaszczepić przeciwko wirusowi w trakcie jej choroby?
Lekarz weterynarii: Martyna Wilk-Niepiekło
Data dodania: 2013-02-26
Koty mogą być w jednym mieszkaniu, ponieważ doszło już do zarażenia. Na pytanie czy dojdzie do całkowitego pozbycia się wirusa, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Kaliciwirus jest bardzo zmiennym wirusem, co oznacza, że kot może byc zarażony różnymi szczepami kaliciwirusa. Może również pozostać bezobjawowe nosicielstwo do końca życia, jak również może skończyc sie po 2-3 miesiącach od zakażenia. Szczepienie również może nie dać pewnej gwarancji na uniknięcice siewstwa od nosiciela. Co do szczepienia w czasie infekcji, powinien o tym zdecydować lekarz prowadzący w zależności od stanu kota.
Luciano
Data dodania: 2013-02-26
dziękuje:) bardzo nam Pani pomogła:) 
pozdrawiam.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl