Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Problemy z wysoką amylazą u kota...proszę o pomoc.

Forum

Problemy z wysoką amylazą u kota...proszę o pomoc.

Dzień dobry.Jestem opiekunką 2 letniego,kastrowanego kocurka Kacpra. Jego problemy zdrowotne zaczęły się ujawniać w marcu ub.roku . Nie chciał nic jeść, był b. osowiały,wizualnie jego brzuszek był jakby wzdęty.Najpierw był leczony na infekcję gardła, ale problem nie ustępował,więc wet pobrał krew na badania. Kilkukrotnie nie udało się zrobić próbki,gdyż surowica była lipemiczna, zastosowano wlewy.Gdy udało się pobrać okazało się że parametry wątrobowe są trochę podwyższone, ale najgorsza była amylaza =prawie trzykrotnie ponad normę. Diagnoza to zapalenie trzustki.Leczenia polegało na dalszym nawadnianiu 1 raz dziennie,antybiotyk i środek p/bólowy. Wlewy trwały 9 dni, po ostatnim wlewie Kacperek dostał tzw.wstrząsu wodnego.Była noc, bez weta, ale przeżył. Kontrolne badania wykazały wątrobę już w porządku ,amylaza mniejsza,ale dalej podwyższona= 1557. Zakończono leczenie.Kacper miał przez kilka tygodni dietę Hills i/d , po tym czasie jadł Purina sensitive i Perfect fit sensitive. kilka tygodni temu znów zaczęły się problemy z jedzeniem. Badania wykazały amylazę podwyższoną =2139, inne parametry ok. Leczenie rozpoczęto takie samo, jednak po dwóch wlewach Kaper zaczął żle się czuć, ewidentnie można było zauważyć związek. Przez następne 3 dni dostawał sam antybiotyk. Kontrola amylazy= 2380. Zalecona dieta i kontrola po tygodniu. w międzyczasie zrobiliśmy mu u innego weta test Snap fPL z wynikiem UJEMNY. Dziś były badania kontrolne i wyniki to amylaza ponad 2600 i lipaza w krwi =po raz pierwszy robiona- aż 980. Zalecono od jutra znowu wlewy. Kacperekje mało , chce tylko saszetki Felix i je też granulki Hills i/d, waży cały czas 3,2 kg , nie spada z wagi , mocz i kał są w porządku , nie wymiotuje, sierść ma ładną ,biega i bawi się . Błagam o poradę, co może być powodem tych złych wyników krwi? Tylko trzustka? Byłam spokojniejsza po wyniku testu fPL, ale te dzisiejsze wyniki mnie załamały. Nie wiem co robić, jak można mu inaczej pomóc? Boję się już tych wlewów. Dzięku

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2016-02-11
Dzień dobry. Test Spec fPl jest obecnie uznawany za badanie z wyboru przy podejrzeniu zapalenia trzustki. Natomiast poziom lipazy i amylazy w surowicy od dawna nie są traktowane w takich przypadkach jako miarodajne, szczególnie u kotów. Trudności w interpretacji mogą pojawić się w stanach przewlekłych. W takiej sytuacji sugerowałbym wykonanie jak najszerszego panelu biochemicznego krwi (jeśli do tej pory nie zostało to zrobione) oraz badania USG jamy brzusznej.
ReniKacprowa
Data dodania: 2016-02-12
Dziękuję bardzo Panie Doktorze,za odpowiedź i wskazówki. Oczywiście, wykonamy te badania. Ja mam jeszcze pytanie, które mnie nurtuje, odnośnie wyników lipazy. Gdy był robiont test fPL , lekarz wyraźnie zaznaczył, że gdyby wynik był niejasny, próbka zostanie skierowana do laboratorium na test ilościowy. Skoro wyszedł wynik ujemny, więc chyba nie było wątpliwości . Więc moje pytanie to - jak się ma ujemny wynik testu na lipazę specyficzną do czterokrotnego wzrostu lipazy w biochemii? Czy test fPL absolutnie wyklucza zapalenie trzustki? Czy w tej sytuacji trzeba szukać innego powodu wzrostu tych parametrów. I jeszcze jeśli można-czy w tej sytuacji jest sensowne rozpoczęcie podawanie kotkowi enzymów , np. Amyladolu? Dziękuję bardzo i pozdrawiam.
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2016-02-15
Kilkukrotny wzrost lipazy w surowicy może ale nie musi świadczyć o zapaleniu trzustki. Obecnie poziom lipazy (i amylazy) uważa się za wskażniki niemiarodajne. Test fPL ma dużo wyższą czułość i swoistość, choć też nie będzie to 100%. Nie wykluczałbym przewlekłego zapalenia trzustki, ale warto poszukać innych zaburzeń związanych z przewodem pokarmowym/układem trawiennym. Enzymy suplementujemy, jeśli zapaleniu trzustki towarzyszy jej niewydolność (badaniem z wyboru jest tu z kolei test TLI).

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl