Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Problemy z wypróżnianiem u kota.

Forum

Problemy z wypróżnianiem u kota.

Witam , Poszukuję pomysłu co dalej badać u naszego kota. Nasz weterynarz rozłożył już ręce. Kot rasy tajskiej 5 latek po kastracji, od października zaczął mieć kłopoty z wypróżnianiem się tam gdzie czuje się bezpiecznie czyli na naszych łóżkach drapaku fotelu. Najpierw sika ogromną ilość moczu potem następuje dzika gonitwa i gubienie kawałków kału. Co już zrobiliśmy. Zmiana karmy, na urinary , badanie usg dróg moczowych i pęcherza i całej jamy brzusznej. Lekarz opisał jako w porządku, lekki stan zapalny krezki, i stwierdził drobiny piasku w pęcherzu i opisał jako prawdopodobny zaleczony stan przewlekły. Kotek dostał antybiotyk i nos pa w zastrzykach i co drugi dzień przeciw zapalny. W dni gdy była podawana nospa było ok - kuweta bez problemu. Niestety po tym leczeniu prze z tydzień było w porządku i problem rozpoczął się ponownie. Odkryliśmy również że nasz pupil skonsumował dość duży kawałek sznurka bawełnianego od żaluzji - badanie rtg całą dobę z kontrastem - nie stwierdzono sznurka- dziwne jest to, że kał z kontrastem opuścił naszego kocura dokładnie po tygodniu, a na zdjęciu rentgenowskim był na samym końcu jelita. Teraz podaję kocurowi co dziennie 2 razy po 2ml laktulozy w celu zwiększenia wilgotności mas pokarmowych, oraz pastę odkłaczającą 5ml dziennie. Jesteśmy zmuszeni zamykać go ostatnio w dużej widnej łazience bo nie mamy już siły prać materaca na łóżku a kafelki łatwiej sprzątnąć, ąle wiem że nie może to tak dalej trwać. Kocur nigdy niczego nie niszczył i był do bólu czysty. Dodatkowa informacja to taka, że przeprowadziliśmy się w maju do domu z ogródkiem i nasz łowny kot przynosił po kawałku myszki - to co mu zostało. Pierwsze problemy z zakrwawionym lekko odbytem zauważyłam już w lato kiedy wracał z wycieczek. Może również ważne więc piszę . Ostatnio kot czasem wchodzi w tej łazience i częściowo siusia w niej a częściowo po za nią , kupki gubi gdzie popadnie po całym pomieszczeniu. Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Maciej Czajka
Data dodania: 2011-01-14
Dzień dobry

To co warto by jeszcze zrobić to wykonać badanie moczu oraz krwi. Zalegające złogi mineralne w pęcherzu powodują przewlekłe zapalenie pęcherza, które może objawiać się tak jak to zostało opisane. Badanie moczu pozwoli lepiej przeprowadzić leczenie tego schorzenia. krwawienie z odbytu często występuje przy przewlekłym zapaleniu jelita grubego. Tu określenie przyczyny jest często trudne i wymaga dodatkowych badań. Podstawowym badaniem w tym przypadku jest badanie kału na obecność pasożytów, należy pamiętać, że standardowa tabletka na robaki nie likwiduje wszystkich pasożytów. Jest kompletnie nieskuteczna na pierwotniaki a niektóre nicienie są odporne na jednorazową dawkę, czasem kuracja musi trwać trzy lub nawet pięć dni. Często jednak zapalenie jelita grubego wywołują bakterie, które kolonizują jego śluzówkę. Czasem w takiej sytuacji pomaga zmiana diety, lecz bywa konieczny antybiotyk i leki poprawiające funkcje jelit.
Pozostaje jeszcze kwestia zjedzonego sznurka, linearne ciała obce są trudne w diagnostyce, bywa że badanie kontrastowe nie musi wykazać ich obecności. Na takie zaburzenie może wskazywać pośrednio mniejszy apetyt, przewlekłe, okresowo występujące wymioty, przewlekła gorączka, zmiany o charakterze zapalenia w obrazie krwi, bolesność jamy brzusznej. Są to objawy niespecyficzne i nie wszystkie muszą wystąpić w równym stopniu. W przypadku podejrzenia ciała obcego, linearnego jest wskazanie do wykonania laparotomii diagnostycznej.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl