Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Problemy z kręgosłupem u shih tzu

Forum

Problemy z kręgosłupem u shih tzu

Witam, Problem pojawił się 1,5 god. temu. Jakieś 7 dni po strzyżeniu psa, pies był 2,5 godz. męczony przez Panią, niestety na tzw. wisielcu. Nie wiem czy to bezpośrednia przyczyna, ale mam takie wrażenie, ze tak. Z dnia na dzień pies zaczął sie dziwnie zachowywać. Jej tylne łapki zaczeły drżeć jak stała, w kolejnych dniach z niechęcią schodziła po schodach, ale jeszcze była w 100% sprawna. W czwartek przestała się poruszać jak dotychczas , głwónie leżała w kojcu i się trzęsła. Była tego dnia u weta ii nic nie stwierdził, dał przeciwzaplany, rozkurczowy i na jelita. Na następny dzień a był to piatek, pies już praktycznie nie wychodził z kojca, trzęsł się, a jak szedł się załatwić się dziwnie szedł, krzywo i widac było, że coś się dzieje. Pojechaliśmy znowu do weta , nic nie stwierdził tylko, ze ma tkliwa okolice lędźwiową - leki przeciwbólowe i ograniczenie chodzenia. Wieczorem widziałam, ze jest gorzej chodzenie sprawiało kłopot i ból i do tego popuszczała kał samoistnie, znowu wet p-bólowe. Na drugi dzien bez poprawy i zaczęła kulec na tylne łapki jeszcze bardziej, była apatyczna. Rano wet i włączyli streydy, pies nie pozwolił dotknąć okolicy lędźwiowej. Sobota wieczorem poprawa pies wstał sam z kojca i sie kręcił. Wieczorem kolejna dawka sterydu i p-bólowe. Ogólnie z dnia na dzień poprawa, ale pies nadal apatyczny. Od poniedziałku steryd tylko 1xdziennie. Wczoraj czwartek zrobili rtg i nic nie stwierdzono, tylko podejrzane miejsce, wieć zasugerował wet, ze jeśli po odstawieniu sterdu będzie lepiej to narazie obserwacja. Jeśli pies nadal będzie apatyczny i nie będzie lepiej trzeba będzie poszerzyc diagnostykę o tomografię/rezonans ze znieczuleniem i badania krwii. Jestem załamana bo dziś pies znowu się trzęsie, nadal apatyczny i chyba wszystko zaczyna wracać. Czy to możliwe żeby tak się dzaiło, może leczenie za krótkie? Kolejne badania, drogie badania przerażają mnie. Czy one coś wniosą? Czy jeśli będzie coś nie tak z dyskiem to tylko operacja? pozdrawiam

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2017-01-27
Dzień dobry,
w takich sytuacjach należy zacząć od badania neurologicznego. Jest to seria testów pozwalających na ocenę funkcjonowania układu nerwowego, lokalizację ewentualnych zaburzeń i stopień ich nasilenia. Badanie to następnie powtarza się w określonych odstępach czasu, co umożliwia stwierdzenie czy proces ma charakter postępujący czy ustępujący. Naturalnie pomaga w tym również obserwacja psa. Zależnie od tego można zdecydować się na dwie drogi postępowania: 1: zachowawcza (w łagodniejszych przypadkach) polega na drastycznym ograniczeniu ruchu przez kilka tygodni (6-8) + leki wspomagające zależnie od potrzeb, 2: operacyjna (w ostrych, cięższych przypadkach, z najlepszymi rezultatami jak najszybciej po urazie), wymagająca dokładnej diagnostyki (mielografia/optymalnie MRI). Na odległość nie da się stwierdzić, które postępowanie byłoby najlepsze w tym przypadku. Jeśli ma Pani wątpliwości można rozważyć konsultację u lekarza specjalisty zajmującego się neurologią/neurochirurgią weterynaryjną. Warto porozmawiać ze swoim lekarzem czy jest taka możliwość w Pani okolicy.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl