Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii problemy skórne u buldoga francuskiego

Forum

problemy skórne u buldoga francuskiego

Witam!Mam 2,5 letnią sunię buldoga francuskiego. Od czasu jak skończyła pierwszy rok życia ma problemy skórne. Tj. wygryza sobie sierść z łapek, miedzy poduszkami oraz wiecznie ma podrażnioną skórę w fałdach przy nosku i oczach oraz srom jej jest schowany w fałdzie i tam też wiecznie ma podrażnione. Te podrażnienia bardzo jej dokuczają - swędzą.U weterynarza jestem z nią 2-3 razy na miesiąc :D Nasz weterynarz próbuję różnych specyfików i do tej pory pomagają tylko maści lub płyny sterydowe podawane miejscowo. Zauważyłam że w upały objawy nasilają się. Pielęgnowana jest przeze mnie kilka razy dziennie w zależności od stopnia podrażnienia ale rano i wieczorem to już rytuał że przemywam jej te miejsca ostatnio optexem. Woda utleniona czy borowa odpada bo po tym jest gorzej. Na łapki ma płyn na sterydach -pędzelkiem smaruję co drugi dzień i jest dobrze. No ale myślę że to nie jest wyjście. Proszę o radę - może ktoś wymyśli coś żeby mojej Karusi pomóc. Pozdrowienia

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2010-07-21
Dzień dobry. W przypadku utrzymujących się przewlekłych problemów skórnych niezbędna jest kompleksowa diagnostyka. Jest ona konieczna w celu znalezienia przyczyny choroby i towarzyszących jej powikłań, które bardzo często występują przy schorzeniach dermatologicznych. Na początku należy wykonać zeskrobiny ze zmienionych miejsc w kierunku chorób pasożytniczych (nużyca, świerzb) oraz wymazy do badania bakteriologicznego (z określeniem antybiotykowrażliwości) i hodowlanego w kierunku grzybów (drożdżaki, dermatofity). Warto też wykonać test bibułowy na obecność pcheł, nawet jeśli nie widać ich u psa. Czas oczekiwania na wyniki niektórych z w/w testów może być długi. Można oczywiście podjąć leczenie wstępne, zależnie od wyglądu zmian i nasilenia świądu, ale trzeba pamiętać, że np. w przypadku bakteryjnego zapalenia skóry antybiotykoterapia (doustna) musi trwać minimum 6-8 tygodni. Następnie, zależnie od wyników badań podejmuje się odpowiednie kroki. Skuteczność wdrożonej terapii ocenia się po 3-4 tygodniach. Jeśli świąd nadal się utrzymuje (mino wykluczenia pasożytów i wyeliminowania wtórnych zakażeń - grzybiczych, bakteryjnych) można podejrzewać tło alergiczne choroby. Jeśli choroba nie ma charakteru ściśle sezonowego, w tym przypadku (wiek, umiejscowienie zmian), na podstawie samego wyglądu nie da się rozróżnić alergii pokarmowej od atopowego zapalenia skóry. W takiej sytuacji należy przestawić psa na specjalistyczną dietę hipoalergiczną. Efekty mogą pojawić się już po 4 tygodniach, ale w przypadku utrzymywania się świądu dietę należy kontynuować przez kolejne 8 tygodni. Alergię pokarmową potwierdza nawrót świądu po powrocie do wcześniejszego pokarmu. W przypadku rozpoznania atopii (po wyeliminowaniu wszystkich wcześniejszych możliwości) istnieją 2 drogi leczenia - objawowe eliminowanie świądu lub swoiste odczulanie poprzedzone serologicznym określeniem czynników uczulających. Diagnostyka i leczenie chorób skóry często są długotrwałe i uciążliwe, jednak konsekwentne postępowanie i cierpliwość zwiększają znacznie szanse na znalezienie problemu i wyleczenie psa. Pozdrawiam.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl