Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Problemy kota z oodawaniem moczu i innych...

Forum

Problemy kota z oodawaniem moczu i innych...

Witam. Mam pytanie. Mój kot ma już 8 lat, a mimo to nadal ma ,,problemy" w załatwianiu się do kuwety, szczególnie, jeśli chodzi o oddawanie moczu. Byłem z nim mnóstwo razy u weterynarza, obawiałem się zapalania pęcherza lub dróg moczowych. Ale, o dziwo, nie-każdy weterynarz, u którego byłem, mówił, że nie w tym leży problem. Starałem się go nakłaniac, zupełnie tak jak wtedy, kiedy był małym, słodkim kociątkiem, do załatwiania sowich potrzeb w kuwecie. Piasek jest codziennie zmieniany, kuweta codziennie starannie czyszczona i myta, odchody od razu usuwane. A więc-w czym leży problem? Proszę o wyczerpującą odpowiedź. P.S. Kot sika w ubrania i buty, dzisiaj zesikał się na moje nowiutkie glany.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2010-10-21
Dzień dobry.
Problemy z oddawaniem moczu przez kota mogą być związane z co najmniej kilkoma jednostkami chorobowymi. Przy tego typu epizodach kluczowy jest dokładny wywiad, wynik badania klinicznego oraz wynik badania moczu i często bardzo pomocna diagnostyka obrazowa, zwykle USG dróg moczowych. Po wykluczeniu takich przyczyn jak błędy żywieniowe, często prowadzące do powstawania kryształów w moczu, kamicy dróg moczowych, zakażenia bakteryjnego można podejrzewać tzw. idiopatyczne zapalenie pęcherza moczowego. W tej sytuacji na pewno należy wziąć je pod uwagę. Choroba najczęściej dotyczy wykastrowanych, niewychodzących kocurów, narażonych na stres. Leczenie polega głównie na zastosowaniu specjalistycznej diety, stosowaniu leków przeciwbólowych/przeciwzapalnych przy zaostrzeniu objawów, środków wpływających korzystnie na śluzówkę pęcherz moczowego i skład moczu oraz w miarę możliwości wyeliminowaniu stresujących bodźców ze środowiska, w którym żyje kot. Dodatkowo można w tym celu zastosować środki oparte na kocich feromonach, a w uzasadnionych, koniecznych przypadkach leki uspokajające. O dokładnym schemacie leczenia decyduje zawsze prowadzący lekarz weterynarii.
Pozdrawiam.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl