Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Problem z podnoszeniem się z ziemi oraz krwiomocz - owczarek szkocki

Forum

Problem z podnoszeniem się z ziemi oraz krwiomocz - owczarek szkocki

Chciałbym uprzejmie prosić o poradę w następującej sprawie. Mam 13-letniego owczarka szkockiego (płeć: pies). W niedzielę 4.12.2011 zaczął mieć problemy ze wstawaniem z podłogi (choć już od około roku miał niekiedy problem z podniesieniem się - problem dotyczy zwłaszcza tylnych łap, tak samo teraz). W poniedziałek 5.12. w jego moczu pojawiła się krew, natomiast od środy 7.12. w ogóle nie może podnieść, problemem jest dla niego schodzenie i wchodzenie po schodach. W poniedziałek 5.12. byłem u weterynarza, który dał mu zastrzyk z antybiotyku na zapalenie pęcherza oraz zastrzyk z leku przeciwbólowego dwa dni pod rząd. Przepisał także antybiotyk doustny na zapalenie pęcherza (7 dni po pół tabletki). Niestety nie wiem teraz jak się nazywają te antybiotyki. Krwiomocz ustąpił następnego dnia. Z kolei w środę 7.12. udałem się ponownie do weterynarza, ponieważ pies nie mógł się podnieść z podłogi. Weterynarz przepisał całe opakowanie tabletek Artrotine (zażywane 3 razy dziennie po 1 tabletce) oraz od czwartku 8.12 dostaje serię zastrzyków z leku Nivalin. Dostał także zastrzyki ze sterydów (nie wiem na co i nie znam ich nazwy). Niestety nie widać jakiejś znaczącej poprawy - pies nadal się nie podnosi (dzisiaj dostał czwarty zastrzyk z serii), choć zdaje się, że mniej kłopotów sprawia mu schodzenie ze schodów (nie wywraca się). Pies nie ma apetytu, ciągle pije wodę. Jednak ciągłe pragnienie towarzyszy mu od ok. roku i weterynarz nie potrafi stwierdzić, co jest tego przyczyną. Dzisiaj stwierdził, że psu się nie polepsza, bo ma słabe mięśnie nóg i trzeba go odpowiednio odżywić. Nadto dopiero jutro zostanie mu pobrana krew do badań, znów nie wiem jakich. Bardzo proszę o szybką poradę, bo boję się, że z psem dzieje się coś niedobrego, a weterynarz działa "na czuja" i nie potrafi go rzetelnie przebadać oraz postawić diagnozy. Mieszkam w 40.tysięcznym mieście i nie wiem, czy nie byłoby lepiej pojechać np. do Poznania do jakiejś kliniki, gdzie może są bardziej kompetentni lek

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Łukasz Sokalski Spec.Chirurg
Data dodania: 2011-12-12
Witam, prawdopodobnie, sądząc po zanikach mięśniowych, pies ma problem ze zwyrodnieniem (które pasuje do rasy i wieku psa) zlokalizowanym w obrębie kręgosłupa lub stawów biodrowych. Aby ustalić przyczynę (lokalizację) wymagane jest przeprowadzenie badania neurologicznego oraz badania RTG, najpierw kręgosłupa a jeśli to nie wyjaśni przyczyny to RTG stawów biodrowych (w znieczuleniu). Z leczenia wynika że rozpatrywana jest taka właśnie diagnoza różnicowa (kręgosłup lub biodra), jednak nie wyczerpana jest jeszcze w pełni diagnostyka. Ustalenie przyczyny i stopnia zaawansowania choroby pozwoliłoby określenie rokowania, czyli szansy na wyleczenie i komfortowe życie psa. Do czasu wyjaśnienia sprawy i poprawy stanu psa należy uniemożliwić psu chodzenie po schodach oraz ograniczyć ruch do minimum. Pozdrawiam.
bilbok
Data dodania: 2011-12-13

Piesek miał wczoraj (12.12) badaną krew (ponoć bez morfologii), po nich było podejrzenie, że ma raka wątroby, jednak dzisiejsze USG to wykluczyło. Oto jego wyniki badania krwi (oczywiście ja z nich nic nie rozumiem, tylko tyle, co powiedział mi weterynarz): ALT 152,67 U/LH AST 37,97 U/LH kreatynina 1,521 mg/DL mocznik 61,286 mg/DLH glukoza 158,34 mg/DLH (pies nie był na czczo) ALT 1950,724 U/LH (ponoć norma to 20-155, więc jest ona kilkunastokrotnie przekroczona; dostał Hepatiale Forte 2 razy dziennie po 1 tabletce do soboty) GGT 27,358 U/LH AST/ALT 0,249 GGT/AST 0,720 Pies w ciągu tygodnia choroby schudł 1 kg. Nadal nie chce jeść normalnie, raz dziennie niechętnie je gotowanego kurczaka, ale trzeba mu go podawać z ręki, bo z miski nie je. Przyjmuje sterydy i witaminy z grupy B. Po serii zastrzyków z Nivalinu brak poprawy - pies nadal sam się nie podnosi z tylnych łap. Weterynarz powiedział, że gdyby pies był młodszy to byłaby natychmiastowa poprawa, a z racji tego, że ma 13 lat to poprawy nie ma. Na zdjęciu RTG kręgosłupa ponoć są widoczne zwyrodnienia krążków międzykręgowych. Weterynarz stwierdził, że już nie będzie nie będzie się podnosił i żadnej poprawy stanu tylnych łap nie należy się spodziewać. Ewentualnie może być trochę lepiej jak zacznie jeść, bo tak bardzo nie będą mu zanikały mięśnie i poprawi się jego ogólna kondycja. Ponoć na zaniki mięśni mają pomóc także masaże łapek. Podsumowując, mam nadzieję, że stan wątroby mojego pieska się poprawi, ale nie wiem co z łapkami - konsultować to w jakimś większym mieście, czy może rzeczywiście nie ma szans na poprawę?

bilbok
Data dodania: 2011-12-14
Przepraszam, powinno być ALP 1950,724 U/LH - a nie ALT.
Lekarz weterynarii: Łukasz Sokalski Spec.Chirurg
Data dodania: 2011-12-14
Podwyżzone enzymy wątrobowe mogą być spowodowane podawaniem leków steroidowych, jednak w leczeniu niedowładów spowodowanych zwyrodnieniem kręgosłupa bywają one rzeczywiście skuteczne. Rokowania niestety nie potrafię podać nie badając osobiście psa (badanie neurologiczne) i nie widząć zdjęcia. Jeśli pani lekarz mając dostęp do tych informacji nie potrafi ocenić szans na wyleczenie to warto było by skonsultować przypadek u ortopedy. Pozdrawiam.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl