Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii probemy ze starszą suczką

Forum

probemy ze starszą suczką

Dzien dobry, moja starsza suczka (kundelko-pudelek, 16 lat) w sierpniu miala wyciek z drog rodnych, wtedy sporo piła. Poszliśmy do dwoch weterynarzy Jeden na podstawie USG (chyba tak nazywa sie to badanie) stwierdzil powazna chorobe drog rodnych. Drugi weterynarz dal jej masc i wyciek ustal. Piesek przestał pić dużo wody. O potencjalnej chorobie zapomnieliśmy. Poza tym suczla ma bardzo duży apetyt, nie wymiotuje, nie ma problemów z załatwaniem się, jej brzuch jest normalny (nie powiększony), nie jest apatyczna. Problemem stanowi zachowanie suczki: mało śpi, budzi mnie w nocy, bardzo dużo płacze, nie wiadomo z jakiej przyczyny. Wcześniej też popłakiwała, ale wg naszych obserwacji, chodziło jej np. w spacer, jedzenie, była słaba, nie mogła wstać (trzeba było jej pomóc). Można było wtedy opiekować się jak starszą osobą (nie potrafi już trafić do miski z jedzeniem), ale od ok. 2 tygodni jej płacz tak się nasilił, jest bardzo niespokojna, kręci się w kółko kilkanaście razy (nie można jej od tego powstryzmać), przewraca się, wchodzi w ściany (bo już raczej nie widzi) - wymaga całodobowej opieki. Jej bardzo głośny płacz a nawet szczekanie trwają kilka godzin i nie wiadomo o co jej chodzi, nie można jej uspokoić. Jedyne co ja ucisza to spacer lub sen (bardzo rzadki, nie chce spać gdy się ja kładzie, pośpi chwile i zaraz się przebudzi i znowy płacze). Suczka nadal ma duży apetyt, nie wymiotuje etc. Czasem ma lekkie sztywnienia przednich łapek. W okresie młodości piesek też był nerwowy, ale aż tak jak teraz. Czy to objawy starości, czy może chodzić o chorobę, wielki ból (np. dróg rodnych)? Jak jej pomóc? Przyjmuje karsivan i syrop stresnal (na stres), ale to nie pomaga. Czy mogę przesłać skan USG, który jej wcześniej wykonano? Bardzo proszę o podpowiedź Joanna

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Maciej Czajka
Data dodania: 2010-12-28
Dzień dobry

Wszelkie wyniki badań zawsze są pomocne przy odpowiedzi. Zachowanie psa wskazuje na jakąś dolegliwość związaną z bólem. Niewykluczone, że może mieć to związek z wcześniejszą chorobą dróg rodnych, lecz niekoniecznie. Generalnie sprawa jest prosta, dalszą diagnostykę trzeba oprzeć o badania dodatkowe, niezbędne jest badanie krwi, ponowne usg jamy brzusznej, być może także rtg. Z objawów nie można wykluczyć także zaburzeń neurologicznych - do badania klinicznego dobrze jest dołączyć elementy badania neurologicznego, bo samo badanie kliniczne jest niezbędnym elementem właściwego postępowania diagnostycznego. To ono pozwala ukierunkować dalszy tok działania. U starszych psów przewlekłe choroby to często norma, czasem można z nimi żyć, lecz warto poświęcić czas i udać się do doświadczonego diagnosty. Nasze odpowiedzi nigdy nie będą mogły tego zastąpić. Właściwe rozpoznanie jest kluczem do sukcesów leczenia. Zastosowanie leczenia bez postawienia rozpoznania może być tragiczne w skutkach, czasem może dawać efekty, lecz lepiej unikać takich rozwiązań.
760102676448
Data dodania: 2010-12-29
4d1b918676ab3.jpg
badanie dróg rodnych z...
Dzien dobry,
 
Bardzo, bardzo dziekuję za odpowiedź. Wczoraj zrobiliśmy suczce badanie krwi, proszę o interpretację wyników lub wskazówkę, gdzie znajdę normy dla psa (oprócz konsulatcji z weterynarzem).
 
 
Glukoza                       80 mg/dl
AST                             68 U/L
ALAT                         53 U/L
Fosfataza – ALP         91 U/L
Kreatynina                  0,50 mg/dl
BUN                           15 mg/dl
Mocznik                      32 mg/dl
 
Lipaza                                     128 U/l
 
 
Zalączam stare badanie (sierpien 2010) drog rodnych pieska. Proszę o opinię, czy mogło być to zwykłe zapalenie, które minęło, czy jakaś poważna choroba, którą tylko zaleczyliśmy.
 
Pozdrawiam
Joanna
Lekarz weterynarii: Maciej Czajka
Data dodania: 2011-01-05
Do pełnej oceny zagrożenia brakuje morfologii, parametry biochemiczne są w normie. W jednym z artykułów na portalu znajdzie Pani normy dla psa i kota.
Co do usg to obraz w tej skali jest mało czytelny i trudno mi go ocenić. To co mogę powiedzieć to nie wskazuje on na zaawansowane ropomacicze.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl