Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Prawidlowe zywienie kota dlugowlosego.

Forum

Prawidlowe zywienie kota dlugowlosego.

Od miesiaca jestem dumna posiadaczka kota dlugowlosego ( mieszanka persa). Kot trafil do mnie z "drugiej reki" - ma obecnie 21 miesiecy. Rozpoczelam karmienie na podobnej zasadzie,jak karmilam moje poprzednie koty -podstawa karma sucha ( hairball control) ,uzupelniana karma mokra + urozmaicenie w postaci miesa z kurczaka,ryby i zoltko jajaka ( nie bardzo chcial jesc). Poniewaz po jakims czasie zaczely sie przejsciowe problemy z luznym stolcem,skontaktowalam sie z poprzednia wlascicielka kota z zapytaniem - co konkretnie dostawal kot do jedzenia. I tu okazalo sie,ze byl karmiony jedynie sucha karma i to raczej typu whiskas ,a jako przekaske -nagrode dostawal szynke. Nic poza tym ! Zero karmy mokrej oraz domowego jedzenia typu mieso czy jajka.I tu moje pytanie : w jaki bezpieczny sposob moge wprowadzic do jego diety karme mokra ? W jakich ilosciach i jak czesto ? Podejrzewam bowiem,ze te problemy ze stolcem wynikaja z tego,ze zaczal jesc mokre jedzonko - do ktorego nie byl przyzwyczajony.Dodam,ze karme mokra (raczej dobrej jakosci) jada chetnie. Nie chce jesc surowego miesa,ryby czy zoltka. Bardzo prosze o rade.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Martyna Wilk-Niepiekło
Data dodania: 2015-01-13
Witam.
Jak słusznie Pani zauważyła, biegunka w tym przypadku jest reakcją na niewłaściwe żywienie. Podstawą powinna być dobrze zbilansowana karma sucha ( tzw. premium). Karmę mokrą dajemy w drodze wyjątku, nagrody ( 1-2 x w tygodniu). Jednak każde zwierzę reaguje inaczej na daną karmę. Konieczna jest więc obserwacja własnego kota. Na kilka dni mozna odstawić mokrą karmę, po czym podać 1/4 saszetki/puszki i zaobserwować czy wystąpi biegunka. Przy dobrej jakości karmy surowe mięso nie jest konieczne, nawet przeciwwskazane ze względu na nadmiar białka i fosforu dostarczanego kotu.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl