Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Pracujący brzuch u psa

Forum

Pracujący brzuch u psa

Dzien dobry. Zauważyłam u swojego psa bardzo intensywną prace brzucha, tzn. Tak jakby wciągał brzuch i go nadymał co to może być? Czy to ze zmęczenia czy może jakieś skurcze, bo pies je dużo trawy, ponadto zauważyłam że ma problemy z wchodzeniem po schodach zatrzymuje się na półpiętrze i siada i wtedy brzuch mu intensywnie pracuje, ale nie dyszy, nie zieje, nie kaszle. Piesek ma stwierdzoną powiększona watrobę, rok temu wycinany guz we wnęce około 10cm- był wysłany do badania , prawdopodobnie nie nowotwór.Jak siedzi to widać duży brzuch, do ziemi dociska mu cewkę moczową.Na usg stwierdzono też powiększone węzły chłonne brzuszne, powiększoną śledzionę a wątroba cała usiana w małych guzkach. Podaję wyniki krwi z 26.03.2012r Leukocyty 12,1 tyś/ql, Limfocyty 3,4, Monocyty 0,2, Granulocyty 8,5 Limfocyty 28%, Monocyty 1,7%, Granulocyty 70,3%, Erytrocyty 5,54 mln/ql, Hemoglobina 14,5 g/dl, Hematokryt 40,8%, MCV 73,6 fl MCH 26,2 pg, MCHC 35,5 g/dl RDW 12% Trombocyty 446 tyś/ql Białko całk. 5,6 g/dl Albuminy 3,2 g/dl AST 25 U/l ALT 147 U/l ALP 101/U/l GGT 11 U/l cholesterol 144,2 mg/dl Mocznik 38,2 mg/dl kreatynina 0,66 mg/dl amylaza 464 U/l Lipaza 26,2 U/l Glukoza 36,2 mg/dl, fosfor 2,77 mg/dl, wapń 4,33 mg/dl, sód 226,54 mg/dl, potas 14,28 mg/dl Po tych wynikach piesek dostał kroplówkę ze względu na niski cukier i elektrolity. Ma odstawiony Eutyrox na miesiąc aby wykonać badanie i stwierdzić czy faktycznie powinien go zażywać. Zauważyłam że ten brzuch "intensywnie mu pracuje" jak naje sie trawy i wówczas nie może iść tylko siedzi . Piesek ma około 10-11 lat wykastrowany samiec. Na wątrobę dostaje Esentiale forte 2 razy dziennie po 1 tabl. , oraz 1 tabl.Heparagen , B-complex. Zauważyłam też że podchodzi do jedzenia i tak jakby chciał zjeść ale odchodzi i za chwilę podchodzi ponownie i zje i wtedy też mu brzuch pracuje. Nie wiem czy podawać mu nospę czy może jakieś leki przeciwbólowe a może to związane jest ze sercem? Dziękuję

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Łukasz Sokalski Spec.Chirurg
Data dodania: 2012-05-21
Witam, nowotworom rozsianym na terenie jamy brzusznej towarzyszy często wodobrzusze. Płyn gromadzący się w jamie otrzewnej uciska przepona a ta nie może normalnie pracować. Tę dysfunkcję w oddychaniu pies rekompensuje pracując całym brzuchem, jest to również przyczyną problemu anoreksji (pies nie może jeść z "braku miejsca w brzuchu". Należy stwierdzić czy rzeczywiście tak jest i ewakuować płyn nakłuwając ścianę brzucha. Przy ciężkiej niewydolności serca jest podobnie tylko jest inny charakter płynu (inna geneza). Jednak w opisanej sytuacji sercem zająłbym się w drugiej kolejności. Pozdrawiam.
jacek
Data dodania: 2012-06-17
Pies miał zrobione badanie krwi tydzeń po szczepieniu na wściekliznę i znacznie pogorszyły mu sie wyniki, czy to może być przyczyna szczepienia?
Leukocyty 5,4 tys, Limfocyty 0,5, Monocyty 0,1 Granulocyty 4,8 Limfocyty 8,8% Monocyty 2,4% Granulocyty 88,8% Erytrocyty 5,33 Hemogl. 14g/dl Hematokryt 39,4%,MCV 73,9 fl MCHC 26,3pg MCHC 35,5g/dl RDW 10,7% PLT 29tyś/ul
Białko 5,6 g/dl albuminy 3,27 g/dl AST 80 u/l ALT 189 u/l ALP 59 u/l GGT 32 u/l glukoza 42 mg/dl mocznik 42 mg/dl kreatynina 0,66 mg/dl fosfor 1,63 mg/dl wapń 6,46 mg/dl sód 286,21 mg/dl potas 15,57 mg/dl
Pies miał nakłuty brzuch i wet.nie stwierdził wodobrzusza tylko że brzuch jest duży bo jest bardzo duża wątroba. Dostał steryd zastrzyk na 7 dni + Cimalgex, jednakże po około 3 dniach zauważyłam czarny kał i odstawiłam Cimalgex, ponadto pies bardzo się marszczył na grzbiecie koło ogonka-pewnie z bólu. Nie chce chodzić, jest słaby. Skąd tak niskie elektrolity i dlaczego spadły WBC, Limfocyty i tak niskie PLT a wzrosły Granulocyty? Co się dzieje?
Lekarz weterynarii: Łukasz Sokalski Spec.Chirurg
Data dodania: 2012-06-19
białe krwinki spadły na skutek działania sterydu, ogólnie wszystko wskazuje na wznowę nowotworu którego pierwone ognisko jest w wątrobie. Jeśli było robione badanbie histopatologiczne 10 cm guza to powinien być jednoznaczny wynik określający co to jest (a nie czym to nie jest).

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl