Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii powiększone węzły chłonne

Forum

powiększone węzły chłonne

witam, proszę o poradę. Mam 14 letniego pudelka. Piesek od 3 lat choruje na cukrzycę- dostaję 2 razy dziennie zastrzyk insuliny. Od cukrzycy stracił wzrok. W dniu wczorajszym zauważyliśmy, że na prawy węzeł chłonny podżuchwowy ma bardzo powiększony- jakby guzek. Nagle piesek zaczął się dusić- siedząc w domu. Szybko pojechaliśmy do weterynarza. Tam dostał 4 zastrzyki i po ok. 20 min duszenie ustąpiło. Weterynarz kazał dać mu w dniu następnym 2 razy w ciągu dnia Furosemidum 40 mg i enroron flavour 150 mg. Dostał rano . Piesek jest bardzo ospały, pije wodę ale nie w nadmiernych ilościach, je też nie za dużo. Nie chce za bardzo chodzić wygląda jakby był słaby i czasem wydaje mi się że się zachwieje. Obawiam się, czy furosemidum można podawać razem z zastrzykami insuliny? Lekarz podejrzewa że to albo od bardzo złego stanu zębów, jakieś zapalenie. Obrzęk na węźle chłonnym nie zmniejszył się od wczoraj, a jeśli tak to minimalnie. Ale nie dusi się. Czasem mam wrażenie jakby tak ciągnął nosem. Czy możliwe jest aby był po prostu przeziębiony czy może to być coś poważnego np. chłonniak? Jutro mamy wizytę kontrolną. Bardzo prosze o poradę.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Maciej Czajka
Data dodania: 2013-08-16
Furosemid nie pomoże na powiększony węzeł chłonny, raczej podaje się go przy niewydolności krążenia i obrzęku płuc, ale o tym nic Pani nie pisze. Nie mam także żadnych informacji czy cukrzyca jest dobrze kontrolowana. Czy były jakieś konkretne powody, dla których nie wykonano sanacji jamy ustnej? Wszelkie przewlekłe ogniska zapalne źle wpływają na prawidłowy poziom glukozy przy podawaniu insuliny. Chłoniak w tym wieku jest mało prawdopodobny, ale w tym przypadku rozstrzygająca będzie biopsja z węzła. Choć z opisu stawiałbym na powiększenie węzłów od stanu zapalnego przyzębia.
moli
Data dodania: 2013-08-19
bardzo dziękuję za odpowiedź. Nasz Pan Dr potwierdził, że to stan zapalny zęba. Ale narazei powiększony węzeł utrzymuje się, Choc widać znaczną poprawę, piesek juz je. Co prawda tylko miękkie rzeczy , ale najważniejsze że je. Nasz Dr mowi, że najpeliej aby przyśpieszyć leczenie trzeba byłoby nakłauć to i przeciąć. Czy Uważa Pan że powinniśmy to zrobić, czy samo sie nie wsiąknie lub nie pęknie. Obawiam się, że przez ranę po nacięciu  , znowu nie będzie chciał jeść. Jak długo może utrzymywać sie taki stan zapalny? Piesek ma chyba osłabione mięśnie po tych zastrzykacj, i zatacza sie w jedną stronę jak idzie- nasz Dr mówi, że to też troszke ze straości, Czy można jakoś temu zaradzić? prosze o odpowiedź.
Lekarz weterynarii: Maciej Czajka
Data dodania: 2013-08-27
Wstepne rozpoznanie co do ropnia stawia się wykonując usg i nakłucie igłą, celem określenia charakteru płynu. Dalsze postępowanie wynika ze wstępnego rozpoznania. Najwłaściwszym postępowaniem wobec ropni jest ich rozcieńcie i ewakuowanie zawartości wraz z intensywnym płukaniem jamy ropnia. Odprowadzenie tylko przez nakłucie nie jest często wystarczające.
Co do niedowładów to należy wykonać badanie neurologiczne, być może pozwoli ono na wytypowanie miejsca uszkodzenia układu nerwowego. Dobrze jest także oznaczyć hormony tarczycy - wystarczy T4, by wykluczyć niewydolność tarczycy, której często towarzyszą obwodowe nefropatie.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl