Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Porażenie krtani i choroba skóry

Forum

Porażenie krtani i choroba skóry

Szanowni Państwo, Uprzejmie prosze o pomoc. Mój pies collie 10 lat został zdiagnozowany poprez bronchoskopie, że cierpi na porażenie krtani (uporczywy kaszel), obecnie dostaje hormon tarczycy, gdyż podobno niedoczynność tarczycy spowodowała w tym przypadku porażenie krtani. Oprócz tego, że trochę jest lepiej to ewidntnie ten hormon mu szkodzi (wymiotuje pianą i jest ospały), ale jest też choroba skóry, która kiedyś zdiagnozowana została jako kryski naskórkowe, w tej chwili wygląda tak samo, z tym, że pokrywa cały tułów i pupę, po wyczesaniu wszędzie sypie się sucha skóra, psa to swędzi, ociera się o krzaki bez przerwy. są to czerwone zmiany, które pokrywają się strupem który póniej się łuszczy, są dużych rozmiarów i co zagoi się w jednym miejscu pojawia się w drugim, właściwie bez przerwy. Stosowałam już malaseb, Vagothyl, Nizoral, a nawet dostał antybiotyk Riiexine 600 mg dla psów na te zmiany i nic. Wciąż to jest a pies cierpi, niewiem co jeszcze mogę zrobić aby to zniknęło. Obciełam mu włosy aby był łatwiejszy dostęp do skóry. Podobno to ma związek z niedoczynnością tarczycy. Proszę o poradę czym można to zlikwidować.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2012-10-18
Dzień dobry. Czy pies miał oznaczone poziomy hormonów tarczycy (T4 i fT4) i zbadaną krew (morfologia i biochemia)? Czy było wykonane USG tarczycy? Jak dokładnie jest leczony w kierunku niedoczynności tarczycy (waga psa, nazwa leku, gramatura tabletek, ilość tabletek, ile razy na dobę)?. Czy były wykonywane badania w kierunku zaburzeń dermatologicznych (zeskrobina, wymaz, itp)? Czy występują jakieś inne niepokojące objawy, szczególnie deficyty neurologiczne lub z układu ruchu (mięśni)?
harfa
Data dodania: 2012-10-18

Hormon tarczycy ft4 wyszedł 0,88 przy normie 1-4, natomiast kreatynina 0,8 przy normie 1-1,7, pozostałe wyniki morfologii bez odchyleń czyli w normie. Badania USG nie miał tylko bronchoskopię z tracheobronchoskopią, ponieważ od prawie roku kasłał i miał zmieniony głos, leczony był przez weterynarza omyłkowo na bakterie w gardle i na przeziębienie zanim inny lekarz skierował go do kardiologa (echo serca wykazało że serce ma zdrowe), a następnie do badania bronchoskopii i tu lekarz po badaniu pobrał od razu krew na hormon tarczycy, który wyszedł jak powyżej. Badanie bronchoskopii wykazało porażenie krtani z powodu niedoczynności tarczycy. Otrzymał leczenie na miesiąc Eurytox 200 mg 2x1 tab, a potem do kontroli. Niestety pogorszyło mu się zaraz jak zaczął brać tabletki tzn wymiotował pianą, żółcią a czasem jedzeniem i myślałam, że to od nich więc przerwałam, ale nie było poprawy więc podaję dalej. Jest to już około miesiąca, a pies czuje się coraz gorzej, jakby stan nie tylko nie poprawiał się czy był taki sam ale jest gorzej. Zrobiliśmy dzisiaj badanie krwi kontrolne - wynik jutro, ale lekarz twierdzi, że to już tylko do operacji. Pies ma 10 lat i waży 28 kg Żadnych badań skórnych nie miał, obecny lekarz twierdzi, że to zmiany od tarczycy. Objawy neurologiczne na razie nie występują, tylko tyle, że siedzi w domu, dużo śpi i się pokłada, nie chce chodzić na spacery, twarz ma taką zmizerniałą.

Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2012-10-19
Porażenie krtani może występować w przebiegu wielu chorób, m.in. układu nerwowego (neuropatie, zaburzenia/urazy nerwu krtaniowego, błędnego), układu ruchu (miopatie), chorób przedniej części klatki piersiowej, zaburzeń endokrynologicznych (niedoczynność tarczycy) czy nowotworów (gruczolakorak tarczycy). Jak widać lista jest długa. Niedoczynność tarczycy często jest uznawana za przyczynę porażenia krtani. Niestety satysfakcjonująca poprawa jest uzyskiwana rzadko, nawet po wyrównaniu (suplemantacji) hormonów tarczycy. Po wstępnej kuracji należy wykonać kontrolę (po ok. 4 tygodniach, po 4-6h od podania leku). Wynik pozwala na ewentualne skorygowanie dawki leku.
W przebiegu tej choroby często dochodzi do zmian skórnych, które cofają się powoli, czasem nawet po kilku miesiącach. Jesli zmiany są zaawansowane i towarzyszy im świąd, należy rozważyć możliwość wystąpienia wtórnych zakażeń bakteryjnych/grzybiczych. Warto przeprowadzić diagnostykę w tym kierunku wykonując wymazy do badania hodowlanego.
Jeśli nie udało się znaleźć innej przyczyny porażenia krtani niż niedoczynność tarczycy a prowadzone leczenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów, leczeniem z wyboru pozostaje zabieg operacyjny. Technika, postępowanie i rokowanie zależą od wielu czynników - stopnia porażenia krtani, stanu ogólnego psa (co mam nadzieję uda się ocenić aktualnym badaniem krwi), preferencji i umiejętności chirurga, itd. Te kwestie należałoby omówić z lekarzem, który miałby przeprowadzić zabieg.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl