Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Podwyższona kretynina we krwi kota

Forum

Podwyższona kretynina we krwi kota

Dzień dobry. Mój kot miał zapalenie dziąseł i kamień nazębny. Brał przez 7 dni stomorgyl, następnie miał wykonaną sanację jamy ustnej i usunięte 6 ząbków, w dniu zabiegu została pobrana krew do badania. Niepokoi mnie poziom kreatyniny, który wynosi 1.9 (norma 1-1.8), mocznik 65(norma do 70), pozostałe parametry w normie. Testy na FIV i FeLP wypadły ujemnie. Kot dostał jeszcze stomorgyl na 6 dni. Dlaczego kot ma podwyższoną kreatyninę we krwi? Czy należy coś z tym zrobić? Proszę o radę

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2011-04-26
Dzień dobry.
W jakim wieku jest kot i jak jest żywiony? Czy było też wykonane badanie moczu?
meggys28
Data dodania: 2011-04-26
Kot ma około 4 lat, je suchą karmę Purina One sterilcat oraz tuńczyka w puszce Sheba. Badanie moczu nie było robione.
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2011-04-27
Można mieć nadzieję, że w tym wypadku podwyższenie kreatyniny ma charakter wyłącznie epizodyczny. Myślę, że warto byłoby uzupełnić diagnostykę przynajmniej o badanie moczu, które wnosi sporo informacji na temat funkcjonowania nerek (+ ewentualnie badanie USG). Jeśli wyniki tych badań nie wykażą zmian nie ma się co niepokoić. Należy natomiast monitorować ten stan, czyli powtórzyć badanie krwi i moczu mniej więcej za miesiąc, aby uchwycić dynamikę zmian, a nie opierać się na pojedynczym oznaczeniu.
Pozdrawiam.
Lekarz weterynarii: Maciej Czajka
Data dodania: 2011-04-27
U kotów starszych przewlekła niewydolność nerek to dość częste schorzenie. Należy pamiętać o monitoringu. W przypadku podwyższenia parametrów nerkowych badanie krwi powinno być wykonywane raz do roku. Częściej należy monitorować parametry, które odbiegają od normy, w tym wypadku kreatyninę i mocznik. Prewencyjnie mozna zastosować karmę dla kotów starszych, o obniżonej zawartości białka. W przypadku wystąpienia klinicznej niewydolności nerek zastosowanie odpowiedniej diety należy traktować priorytetowo.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl