Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii podejrzenie porażenia CUN

Forum

podejrzenie porażenia CUN

Witam. Mój 11 miesięczny yorkshire terier od około dwóch tygodni chodzi utykając na lewą tylną łapkę( lekarz wykluczył uraz) i do tego doszło dziwne "zamiatanie" tyłkiem,chodzi jakby był pijany.Weterynarz podejrzewa PORAŻENIE CUN kazał podawać 2x dziennie NOOTROPIL. Mam pytanie jak można wykluczyć bądź potwierdzić tę diagnozę? W jaki sposób i jakimi lekami można tę chorobę wyleczyć, czy to jest w ogóle możliwe do wyleczenia?? Bardzo proszę o szybką odpowiedź.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Maciej Czajka
Data dodania: 2013-05-09
Dzień dobry.
Należy wykonać badanie krwi oraz badanie neurologiczne, w którym można wykluczyć lub nabrać pełnych podejrzeń co do uszkodzenia CUN. Niestety utykanie na kończynę miedniczną nie jest objawem wprost świadczącym o uszkodzeniu mózgowia. Namawiam także na wykonanie prostych testów ortopedycznych w celu wykluczenia zerwania więzadła krzyżowego oraz zwichniętej rzepki. Ostatnie wymienione schorzenie zdarza się nader często u yorków, a opisane objawy pasują właśnie do tego.
alka7606
Data dodania: 2013-05-10
Dzień dobry.
Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Weterynarz bardzo dokładnie badał dotykając  obie łapki i sprawdzając przez zgięcie wszystkie stawy.Własnie po tym badaniu wykluczył te choroby typowe dla tej rasy.Proszę mi powiedzieć na czym polega wspomniane przez pana badanie neurologiczne i co konkretnie należy oznaczyć w badaniu krwi?
Dziekuję i pozdrawiam
Lekarz weterynarii: Maciej Czajka
Data dodania: 2013-05-10
Badanie neurologiczne polega na ocenie świadomości, prawidłowym reagowaniu na pojawiające się bodźce ze środowiska naturalnego. Na badanie neurologiczne składa się szereg testów, polegających na stymulacji nerwów czaszkowych i obwodowych i ocenianiu reakcji.Na tej podsawie można postawić tezy co do uszkodzenia lub jego braku w układzie nerwowym. Jest to pierwszy krok, w przypadku podejrzenia uszkodzenia można wykonać kolejne badania dodatkowe, badanie płynu mózgowo-rdzeniowego, mielografię, MR lub TK, o ile są wskazania kliniczne i właściciel jest gotów ponieść niemałe koszty.
Badanie krwi:można wykonać profil podstawowy, ewentualnie z rozszerzeniem o jonogram. Należy pamiętać, że uszkodzenie CUN zwykle nie manifestuje się zmianami we krwi obwodowej, ze względu na istniejącą barierę krew-mózg.
Choroba CUN zwykle manifestuje się ogólnymi zaburzeniami neurologicznymi: nieprawidłowym zachowaniem, utratą świadomości, niezbornością ruchową, objawami przedsionkowymi.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl