Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii po uryzieniu kleszcza

Forum

po uryzieniu kleszcza

Witam... W sobote w czasie pobytu psa na lace zlapal kleszcza. W poniedzialek znalazlem go,urusl do wielkosci grochu fasoli wiec dosc dosc. Musial odpasc sam bo strzepnalem go,pod lupa sprawdzilem miejsce i nie bylo sladu po kleszczu. Miejsce nie jest zaczerwienione ani zgrubiale. Wczoraj nasypalem psu karmy suchej ale nie za bardzo chcial jesc,tak jak dzisiaj. Dopiero po polaniu rozpuszczonego rosolku pies zjadl.pije wode w ciagu dnia ale albo mi sie wydaje,moze jestem przewrazliwiony ale jakos spadl mu apetyt. Nie zauwazylem jakos zmienionego zachowania.moze troche ma mniej ochoty do zabawy ale moze to wina temperatury bo jest b.goraco. Nos psa zimny wiec chyba nie ma goraczki. Czy mogl zarazic sie choroba pokleszczowa?czytalem objawy tutaj na serwisie ale czy to co pisze pasuje do tego czy moze przesadzam? Ile czasu obserwowac pieska pod katem ewentualnych objawow i jak rozpoznac ,,domowymi sposobami,, czy wystapily np.problem ze stawami? Czy jego duza ilosc pitej wody to powod goraca czy moze jednak goraczki? Jak wyglada ten ciemny mocz u psa?jaki powinien byc prawidlowy?dzisiaj sisial takim nie jasnym ani nie ciemnym.dla mnie takim normalnym.troche mocniej zoltawym ale uwazam ze normalnym. Mieszkam w Czestochowie i podobno tutaj b.rzadko zdazaja sie zachorowania na choroby pokleszczowe ze wzgledu na polozenie. Nie chce specjalnie niepokoic weterynarza dlatego wolalem wpierw napisac tutaj. Bardzo prosze o wskazowki. Piesek rasy Labrador,biszkoptowy,2 latka,PIES Serdeczne pozdrowienia

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Łukasz Sokalski Spec.Chirurg
Data dodania: 2013-07-03
Witam, istotnie podane objawy to za mało żeby stwierdzić chorobę odkleszczową, jednak są wystarczające aby przeprowadzić dalszą diagnostykę. Generalnie jeśli był kleszcz a pies w ciągu kilku dni zachowuje się inaczej to należy podejrzewać babeszjozę. Należy pobrać krew i obejrzeć rozmaz w celu wykrycia ewentualnego pasożyta krwinek. Warto to zrobić ponieważ jest to choroba śmiertelna zwykle o przebiegu ostrym, koszt takiej diagnostyki jest niski a samo badanie mało inwazyjne. W przypadku babeszjozy na rokowanie mają wpływ nawet godziny więc nie ma co zwlekać z badaniem. Pozdrawiam.
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2013-07-03
Dzień dobry. Okres inkubacji (czyli czas od zarażenia do wystąpienia objawów) w przypadku babeszjozy jest różny - zwykle kilka dni do 2-3 tygodni, ale zdarza się, że pierwsze objawy pojawiają się dużo później. Drugim problemem jest to, że objawy są niespecyficzne, poza ciemnym moczem (wyglądem przypomina piwo). Objaw ten pojawia się jednak tylko w około 30% przypadków. "Domowe sposoby" sprawdzenia czy pies nie ma problemów ze stawami polegają na obserwacji - czy nie dochodzi do problemów z poruszaniem, wstawaniem, kulawizn. Jedynym miarodajnym sposobem sprawdzenia czy pies nie ma gorączki jest zmierzenie temperatury rektalnej (w odbycie). Nie da się też odpowiedzieć czy zwiększone pragnienie jest spowodowane wyższą temperaturą otoczenia czy jest objawem choroby, obie przyczyny są możliwe. Zachęcałbym więc do wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Psa powinien zbadać lekarz, warto pomyśleć też o badaniu krwi, które (morfologia z rozmazem) zwykle w przypadku podejrzenia babeszjozy jest badaniem rozstrzygającym.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl