Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii pilna prośba o diagnozę powiększona śledziona u kotki!!!!

Forum

pilna prośba o diagnozę powiększona śledziona u kotki!!!!

Witam bardzo proszę o pomoc w diagnozie kota, wróciłam właśnie od weterynarza z moją kotką ale bez konkretnej odpowiedzi co do tego co jej jest. Sprawa wygląda tak. Kotka 7 letnia wysterylizowana. Od tygodnia okropnie zrzuca sierść ale to nie jest zwykłe linienie. Przy tym jest senna odizolowała się, ma apetyt jedzenie nie uległo zmianie, mało pije ale to już od dłuższego czasu, dość często wymiotuje ale to tez już od zawsze lekarz kiedys stwierdził że taki jej urok. Prześwietlenie RTG ogromnie powiększoną śledzionę i trochę powiększoną wątrobę. Od około dwóch tygodni podjada z kuwety żwirek. Wyniki badań: WBC 5.43 LYM 2.30 MON 0.41 GRA 2.72 LY% 42.4 MO% 7.5 gr% 50.2 RBC 3.89 HGB 6.3 HCT 25.83 MCV 66+ MCH 16.1 MCHC 24.2 RDWc 20.2 PLT 53- PCT 0.13 MPV 23.9+ PDWc 17.4 AspAT 19.0 AiAT 66.0 ALP 26.0 Glukoza 103.0 Kreatynina 1.1 Mocznik 47.0 Białko całkowite 87.0 Bilrubina całk 2.0 Albumina 30.0. Zrobiono również testy na białaczke i drugi wirus koci ale nie pamietam nazwy wyniki ujemne. Bardzo proszę o pomoc w diagnozie.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Tomasz Kutrzuba
Data dodania: 2012-05-16
Witam, po podanych objawach przy tak dobrych wynikach, gdzie właściwie jedynym patologicznym objawem jest powiększona śledziona oraz wątroba(przy zupełnie przyzwoitych ALAT i AspAT) i trochę obniżony poziom czerwonych krwinek można podejrzewać chorobę nowotworową układu chłonnego. Jeśli zaczyna zjadać żwirek, ogryzać ściany, wypijać wodę spod ziemniaków czy kwiatków, to świadczy o silnym niedoborze mineralnym, co w chorobie nowotworowej pojawia się w stanie dosyć zaawansowanym i wtedy nie ma już wiele czasu. Zalecałbym jeszcze zrobić z krwi poziom pierwiastków.
Nie chciałbym wyrokować ostatecznie w takiej sprawie, gdy nawet nie widzę pacjenta, z pewnością warto wykluczyć (lub potwierdzić): zarobaczenie, grzybicę skóry, choroby odkleszczowe, ewentualnie autoagresje krwi (np po ukąszeniu przez owada, pająka 2-3 miesiące wcześniej)

Czy masują kotkę po brzuszku czuć jakby był wypełniony drobnymi granulkami/ziarnem? Może to świadczyć o powiększeniu węzłów chłonnych na terenie jamy brzusznej.
pozdrawiam i mam nadzieje, że prawdziwy okaże się jakiś mniej czarny scenariusz
kaa35
Data dodania: 2012-05-16
dziękuję za odpowiedź, czekamy na wyniki z rozmazu krwi natomiast w węzłach
chłonnych wyczuwalne były przez weterynarza nieznaczne grudki ale
masując brzuszek nie wyczuwa sie grudek. Dzisiaj jest trzeci dzień
podawania kroplówki, o ile dobrze odczytuje z książeczki to podawano jej Malovem, Lorgamax, Cotosol oprócz tego bierze Marboyl. No i w poniedziałek przy pierwszej wizycie miała objawy żółtaczki, dzisiaj już zaczęły ustępować za to tak jakby temperatura zaczęła wzrastać dzisiaj miała 39,4. Kotka nie wychodzi w ogóle na dwór tylko na balkon mam tez drugiego kota samca po kastracji ale z nim wszystko jest ok. Też mam nadzieję że to nie są objawy nowotworowe.
kaa35
Data dodania: 2012-05-17
dzisiaj po wizycie hematokryt 23

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl