Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Pies niemoże chodzic

Forum

Pies niemoże chodzic

Witam .Mój pies ma 17 lat, do tej pory był żywym psem, ale od jakiegoś czasu jest osowiały.Chciałabym się dowiedziec co może byc przyczyną że mój pies niemoże chodzic.Tylne łapy wyglądaja jakby były bezwładne,byłam z nim u weterynarza bierze lekarstwa-sterydy i przeciwbólowe,miał robione zdjęcie kręgosłupa,ale poprawy niema.Proszę mi powiedziec co może byc przyczyna takiego stanu. Kaska

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2010-12-08
Dzień dobry.
Najpierw powinniśmy ustalić z jakim stanem mamy do czynienia - niedowładem/porażeniem, niezbornością czy silną kulawizną. Określenia zaistniałego zaburzenia dokonuje lekarz weterynarii na podstawie dokładnego badania klinicznego, w tym badania neurologicznego oraz ortopedycznego. Badania te powinny również umożliwić lokalizację, której dotyczy problem oraz ich prawdopodobną przyczynę - schorzenia układu nerwowego lub układu ruchu. Wówczas należy skorzystać z diagnostyki obrazowej, głównie wykonując RTG konkretnej okolicy. Zależnie od tła zaburzeń - neurologiczne/układ ruchu, różne jest postępowanie i rokowanie. Dlatego tak istotna jest dokładna diagnostyka, na podstawie której wdraża się odpowiednią terapię - leczenie operacyjne i/lub zachowawcze.
kasi70
Data dodania: 2010-12-09
Witam Pana dziekuje za odpowiedz.Miał robione zdjecie kręgosłupa RTG i pokazało zmiany  zwyrodnieniowe kręgosłupa.Po dzisiejszej nocy boli go przednia łapa, że nie może na niej stac.Zapisane lekarstwa to PABI-DEXAMETHASON I TRAUMEEL.Dziekuje Kaska
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2010-12-09
Dzien dobry.
W przypadku zmian w kręgosłupie możemy mieć do czynienia z uciskiem na rdzeń kręgowy. Zależnie od stopnia ucisku deficyty neurologiczne mogą się różnie objawiać - od łagodnych niezborności po ciężkie porażenie kończyn. W sytuacji, w której z różnych względów nie ma możliwości wykonania zabiegu operacyjnego, pozostaje leczenie zachowawcze, polegające na znacznym i długim ograniczeniu ruchu, pomaganiu psu w utrzymywaniu czystości (wypróżnianie, toaleta, suche posłanie) i ewentualnym podawaniu leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych (co ma obecnie miejsce). Postępowanie takie ma jednak dużo mniejszą szansę powodzenia niż zabieg chirurgiczny, rokowanie więc określa się co najmniej jako ostrożne.
Kulawizna przedniej kończyny może wynikać z tych samych przyczyn (zależnie od miejsca ucisku na rdzeń kręgowy w kręgosłupie) lub z towarzyszących zmian zwyrodnieniowych w stawach tej kończyny lub poprostu z jej przeciążenia (przy braku aktywności kończyn tylnych). Poza wymienionym postępowaniem z tym problemem niestety wiele więcej nie można zrobić.
Przykro mi, że nie mam dla Pani lepszych wiadomości.
Pozdrawiam.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl