Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Pies nie oddaje moczu

Forum

Pies nie oddaje moczu

Witam, mój pies (ok.12-15 lat) dziś od rana nie może oddać moczu choć widać że chce. czy to tylko chwilowa przypadłość, czy coś wymagającego opieki lekarza ? Nie piszcze, nie wykazuje niepokoju, zachowuje się normalnie, raz zwymiotował - ale to wyglądało na spowodowane wysiłkiem przy próbie oddania moczu. Z góry dziękuję za pomoc

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2010-09-09
Dzień dobry. Brak możliwości oddania moczu u starszego psa jest faktycznie powodem do niepokoju. Możemy mieć do czynienia z niedrożnością cewki moczowej (m.in. kamica, choroby prostaty). Niezbędna jest wizyta w gabinecie lekarskim - badanie kliniczne oraz badania dodatkowe - badanie moczu oraz USG i/lub RTG. Należy również wykonać badanie krwi (morfologia i biochemia). Wyniki badań pozwolą na zlokalizowanie problemu i podjęcie odpowiedniej terapii. Pozdrawiam.
czarnowiak
Data dodania: 2010-09-13
Witam,
byłem z pieskiem u lekarza, pies miał cewnikowanie, podczas którego wydarzyła się dziwna rzecz - cewnik wszedł ale po skończonym zabiegu lekarka nie mogła go wyjąć. Piesek dostał antybiotyk oraz lek rozkurczowo-przeciwbólowy - to było w piątek. W sobotę poprawiło się pies oddawał mocz w kropelkach ale dużo obficiej niż wcześniej a na zakończenie już jak stawiał pierwszy krok po wypróżnieniu - leciał niewielki "strumyczek". Niestety w niedzielę powrócił poprzedni stan - pies tylko "kropelkuje", w nocy piszczał i chciał wychodzić co 1-2 godziny. Uspokoił sie po podaniu przepisanej tabletki przeciwbólowej. Widzę że czasami na podłodze zostawia pojedyńcze krople. Pies jest z nami od ponad 10 lat - ale ma chyba lat 13-16 (waga 18 kg). Zawsze był w bardzo dobrej kondycji, nie chorował itd. Rok temu był pogryziony i wtedy ledwo go odratowaliśmy - ale wydobrzał całkowicie. Pani weterynarz zbadała mu prostatę i wyczuła że jest powiększona. Mówiła że jeżeli nie pomoże antybiotyk, to najprawdopdobniej potrzebna będzie operacja. Czy jest nadzieja i sens aby męczyć pieska ? 
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2010-09-13
Dzień dobry. Dopóki nie uda się postawić rozpoznania, leczenie objawowe (cewnikowanie, antybiotykoterapia, leczenie przeciwbólowe) może niestety przynosić tylko krótkotrwałą poprawę. Powiększenie prostaty u starszego psa jest dosyć częstym problemem. Może ono wynikać z różnych jednostek chorobowych (łagodny przerost, torbiel, nowotwór, zapalenie). Zależnie od tego podejmuje się stosowną terapię. Poza tym, powiększona prostata może być główną przyczyną problemów w oddawaniu moczu, ale może też towarzyszyć schorzeniom dróg moczowych (np. wspomnianej wcześniej kamicy). Tu wracamy do punktu wyjścia - niezbędne jest w tej sytuacji wykonanie badań dodatkowych - moczu oraz USG prostaty i dróg moczowych a także pełnego badania krwi (morfologia i biochemia). Wyniki tych badań pozwolą ustalić z jakim lub jakimi schorzeniami mamy dokładnie do czynienia i co za tym idzie - umożliwią już na tym etapie leczenie w kierunku konkretnych jednostek chorobowych. 
Zabieg operacyjny wchodzi w grę jeśli pies jest niewykastrowany. Usunięcie jąder powoduje zmniejszenie prostaty w przypadku jej łagodnego przerostu. Sam zabieg nie jest skomplikowany, a ryzyko znieczulenia powinno zostać oszacowane na podstawie wyniku badania klinicznego i badania krwi. Zabiegi operacyjne związane z samą prostatą są bardzo rzadko wykonywane u psów.
czarnowiak
Data dodania: 2010-09-13
Zapomniałem jeszcze dodać że piesek przestał jeść (co u niego bardzo niezwyczajne) oraz od dwóch dni wieczorami intensywnie wymiotuje. Poprawy żadnej niestety nie widać a co do badań - czy one długo trwają - bo pies cały czas się coraz bardziej męczy, inna sprawa że do lecznicy mam trochę kilometrów, gdyż przebywamy na "zapadłej wsi", boję się o podróż - bo znosi je zawsze bardzo źle - także tę ostatnią.
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2010-09-13
Tym bardziej potrzebna jest dokładna diagnostyka. Zależnie od lecznicy wyniki badań krwi i moczu są jeszcze tego samego dnia lub dnia następnego. Wynik USG mamy oczywiście od razu.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl