Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Paraliż/skurcze u psa

Forum

Paraliż/skurcze u psa

Witam, Mam problem z psem. Pojawiły się u niego dziwne paraliże. Pies bez żadnych poprzedzających obajwów dostaje paraliżu najpierw tylich łap (nie może w ogóle na nich stanąć albo włóczy nimi, nie może ich podnieść) łapy stają się sztywne, ciężko je zgiąć, następnie drętwieją? przednie i również robią się sztywne, ułożone na prosto. Czasem pies wygina się w taki łuk, wciąga brzuch i wygina głowę do tyłu skowycząc z bólu.Trwa to chwilę póki ten skurcz/paraliż nie ustąpi. W zeszłym tygodniu pojawiło się to po raz pierwszy, wczoraj miał tak samo, no i teraz coś takiego znów miało miejsce. Nie wiem czy ma to związek, ale pies choruje na padaczkę od 1,5 roku.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Maciej Czajka
Data dodania: 2013-04-10
Dzień dobry.
Jakie badania zostały wykonane w celu diagnostyki padaczki? Czy pies jest pod stałą opieką lekarza weterynarii? Jakie leki otrzymuje?
Effy
Data dodania: 2013-04-10
Jesli chodzi o badania diagnozujące padaczkę, badań szczegółowych nie było. Pierwszy atak pojawił się 1,5 roku temu. Pojdchałam na drugi dzień po ataku do weterynarza to przepisał od razu 50mg Luminalu. Kolejne ataki pojawiały się jakoś tak co 2-3 miesiące najczęściej nad ranem. W ostatnim czasie dawka wynosiła 250mg, jednakpies zachorował i ataki zaczęly pojawiać się nawet 2-3 razy dziennie, takie krótkie 2minutowe. Wtedy ze względu na słabą wątrobę lekarz zalecił zmniejszenie dawki do 150mg. Po dłuzszym leczeniu te częste ataki takie typowe padaczkowe ustały, ale ostatnio pojawiły się te paraliże. Wczoraj pies przez ponad 3 godziny miał sztywne całe ciało i dyszał z otwartym pyskiem jakby przebiegł kilka kilometrów. Dzisiaj pojechałam do innego lekarza i zaleciłzmianę leków na 0,5 tabletki Mizodinu. Sama już nie wiem, któremu z nich wierzyć...
Lekarz weterynarii: Maciej Czajka
Data dodania: 2013-04-12

Rozpoznanie oraz leczenie padaczki zawsze powinno być poprzedzone odpowiednimi badaniami. Należy wykonać diagnostyczne badanie krwi, z określeniem stanu narządów wewnętrznych, gruczołów dokrewnych, co do których pracy są wątpliwości. Warto sięgnąć po badania obrazowe usg i rtg. kluczowym badaniem jest badanie neurologiczne funkcji nerwów czaszkowych i odruchów z nerwów obwodowych. W przypadkach wątpliwych można wykonać badanie płynu mózgowo-rdzeniowego, TK lub MR OUN. Dopiero takie postępowanie może wykluczyć lub potwierdzić padaczkę. Zwykle luminal jest skuteczny w leczeniu objawów, ale ważne jest okresowe badanie jego poziomu w surowicy. W przeciwnym razie dawka może być za mała lub zbyt wielka - toksyczna.


Trudno stwierdzić czy w przypadku Pani psa, rzeczywiście cierpi on na padaczkę, nie ma na to bez badań racjonalnych dowodów.


Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl