Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii padaczka u psa

Forum

padaczka u psa

Witam, mój kochany pisesk ( Akita 1,5roczny ) ma padaczke. Przebieg takigo ataku do duże drgawki, nietrzymanie moczu oraz kału, piana z pyska oraz bardzo duże łaknienie powietrza. Jest pod opieka lekarza, który przepisał mu luminal w dawce jednej tabletki. Niestety z powodu nasilenia sie ataków 2-3 razy w tygodniu dawka zaostała zwiekszona dwa razy po jednej. Od tygodnia pies dostaje ataki praktycznie codziennie a nawet dwa razy dziennie, ataki sa coraz dłuższe trwają do godziny czasu i widzę jak psina coraz bardziej się męczy i bardzo długo do siebie dochodzi - na co lekarz nakazał podawać rano dwie tabletki i jedną wieczorem. Moje pytanie to - czy luminal to jedyny lek który można podac na padaczke? ponieważ od lekarza dowiedziałam się lekarza dowiedziałam się jedynie, iż nie ma dużego pola do popisu. Czy prócz luminalu można podawać inne lekarstwa które pomogłyby w przystopowaniu występowania napadów? bradzo prosze o pomoc

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2011-08-30
Dzień dobry
Fenobarbital (preparat Luminal) jest stosowany zwykle jako lek z wyboru w terapii padaczki. Tabletki Luminalu mają różną gramaturę (ilość miligramów), nie jestem więc w stanie wiele powiedzieć na temat obecnie używanej dawki (konieczna jest tu również informacja o wadze psa). Zwiększanie dawki Luminalu, oprócz obserwacji objawów klinicznych, powinno opierać się na pomiarach jego stężenia w surowicy krwi, dzięki czemu sprawdza się też czy lek nie osiąga toksycznych poziomów. Jeśli obecna dawka jest już wysoka i nie eliminuje napadów, można oczywiście dołączyć drugi lek, czasem nawet trzeci. Najczęściej stosowanym lekiem, który łączy się z Luminalem jest bromek potasu. Jest to lek recepturowy, tzn. nie występuje w gotowej postaci na rynku, ale jest robiony na podstawie specjalnej recepty, wystawianej przez lekarza. Minusem tego środka jest dosyć długi czas uzyskania stężenia terapeutycznego, czyli czasu aż lek zacznie działać. W niektórych sytuacjach można zastosować bardzo wysokie dawki bromku, żeby przyspieszyć ten proces, może się to jednak wiązać z wystąpieniem działań niepożądanych. Jeśli Luminal z bromkiem w maksymalnych dawkach terapeutycznych nie przynoszą spodziewanych efektów, można rozważać dołączenie leków nowszej generacji. Wiąże się to jednak zwykle z dosyć wysokimi kosztami, a ich działanie nie jest jeszcze dokładnie zbadane u psów. Atak padaczkowy, który trwa dłużej niż 5-10 minut powinien zostać przerwany doraźnie w domu. Leki, które temu służą (zwykle jest to diazepam) przepisuje na recepcie lekarz weterynarii.
Pozdrawiam.
KASMAG
Data dodania: 2011-09-01
WitamPonownie,
podawano Luminal 100, waga psa to zaledwie 35 kilo - ponieważ pies miał anemie i wykryto zanik szpiku, dlatego dodatkowo piesek otrzymuje Encorton (5mg) 2x 1 tabletka. Po konsultacji z Panem poszłam ponownie do weterynarza, który zdecydował na zmiane leku na Orfiril 300 Retard - 1 tabletkę, dwaka została podniesiona do 1,5x2dziennie. Niestety pies ciagle ma ataki padaczki praktycznie w tych samych porach tj. przed południem ok. godziny 11.30, później wieczorem ok.22 i w nocy niestety tu nie jestem w stanie przybliżyc godziny. Atak jest taki jak opisywałam,dodatkowo gdy myślę, że przechodzi chwyta go ponownie i tak do czterech razy. Pies jest bardzo osłabiony i do nawet dwóch godzin po ataku nie może wstać. do tego jest bardzo smutny a ja nie mogę patrzeć na jego cierpienie, co jeszcze mogę zrobic aby mu pomóc? Bardzo proszę o pomoc.
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2011-09-01
Trudno mi się zgodzić z takim postępowaniem. Luminal 100mg podawany 2
razy dziennie u 35kg psa jest wstępnie dobrze dobraną dawką, jednak aby
móc mówić o braku działania leku należy utrzymywać taką terapię przez
7-10 dni. Jeśli nie przynosi ona efektu, po skontrolowaniu stężenia
Luminalu w surowicy na podstawie badania krwi, podnosi się dawkę o
odpowiedni %. Taką procedurę powtarza się do uzyskania akceptowalnego
efektu lub do osiągnięcia stężenia toksycznego Luminalu we krwi. Wówczas
lub już wcześniej zwykle dołącza się wspomniany wyżej bromek potasu.
Zarówno zwiększanie jak i zmniejszanie dawki Luminalu należy przeprowadzać stopniowo. Nagłe odstawienie tego leku może spowodować nasilenie ataków. Nie jestem zwolennikiem leczenia ataków padaczkowych kwasem walproinowym (Orfiril), ponieważ na efekt terapeutyczny tej substancji również trzeba czekać, skuteczność jej działania jest różna u psów, a
lek trzeba podawać nawet 3 razy dziennie w wysokich dawkach. Dużo lepsze
parametry, jako lek drugiego rzutu ma tutaj np. bromek potasu. Powtórzę
również o konieczności przerywania długo trwających ataków w celu
uniknięcia przejścia w tzw. stan padaczkowy, będący zagrożeniem dla
życia zwierzęcia.
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2011-09-01
Pamiętam również Pani poprzednie pytanie odnośnie anemii i osłabienia. Rozważaliśmy tam możliwe przyczyny takiego stanu.
Nie można wykluczyć, że oba problemy mają tę samą przyczynę. Niektóre patogeny np. przenoszone przez kleszcze mogą powodować zarówno niedokrwistość jak i zapalenie w obrębie układu nerwowego, co może objawiać się napadami drgawek. Potwierdzenie/wykluczenie takiej hipotezy wymagałoby bardzo wielu istotnych informacji odnośnie stanu ogólnego psa, jego zachowania (np. czy jest normalne między atakami), wyników badań klinicznych podczas kolejnych wizyt i wyników badań dodatkowych. Niektóre z nich powinny już zostać przeprowadzone do tej pory - pełne badanie neurologiczne,
powtórne, wspomniane w poprzedniej poradzie badanie krwi (morfologia i biochemia). Ich wyniki powinny umożliwić kierunek bardziej zaawansowanych badań, jeśli byłaby taka potrzeba (np. ocena funkcjonowania szpiku kostnego, której nie da się dokładnie wykonać na podstawie podstawowej morfologii krwi).
Lekarz weterynarii: Maciej Czajka
Data dodania: 2011-09-02
Czy ataki występują w podobnym czasie po przyjęciu posiłku?
64022312801
Data dodania: 2012-03-15
Witam,

mam pytania:
1. gdzie można przeprowadzić badania poiomu Luminalu we krwi (chętnie woj. śląskie)

2. Luminal i Bromi to leki starej generacji - czy można stosować coś z nowych leków?
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2012-03-16
Obecnie coraz więcej laboratoriów weterynaryjnych ma w swojej ofercie oznaczenie poziomu fenobarbitalu w surowicy. Nie umiem niestety powiedzieć dokładnie jak wygląda to w woj. śląskim, jednak w dużych ośrodkach miejskich/większych placówkach weterynaryjnych nie powinno być z tym problemu. Myślę, że po wykonaniu nie więcej niż 5 telefonów bezpośrednio do takich lecznic uda się coś znaleźć.
Fenobarbital (Luminal) i bromek potasu sa środkami starszej generacji, ale  w leczeniu padaczki u ludzi. U psów wciąż pozostają substancjami stosowanymi z wyboru. Leki nowszej genaracji jak gabapentyna, lewetiracetam czy topiramat są wprowadzane do leczenia u zwierząt, jednak ich skuteczne zastosowanie wymaga wciąż dalszych badań. Obecnie traktuje się je jako leki III rzutu, kiedy Luminal i bromek nie wystarczają do opanowania napadów. Minusem tych środków, ograniczjącym ich powszechne użycie, jest też stosunkowo wysoka cena.
sasia0731
Data dodania: 2012-08-03
Witam ,

Mam 6 - letnią sunię rasy Beagle. Pierwszy atak przeszła ok. 4 lata temu. Zdarzało się to regularnie między cieczkami więc po konsultacji z weterynarzem podjęliśmy decyzję, że wysterylizujemy psa z nadzieją, że przyczyną jest skok hormonów związany z cyklem u psa. Niestety ataki nie ustały. Dziś miesiąc po zabiegu sterylizacji dostała ataku a po 12 godzinach kolejnego ( co się wcześniej nie zdarzało z taką częstotliwością ). Z powodu rzadkich ataków ( bo co około 6 miesięcy, czasem nawet ponad rok ) weterynarz nie wprowadził nigdy żadnego leczenia. Tylko w razie ataku podawaliśmy suni Relsed i ataki dość szybko ustępowały. Dodam jeszcze, że gdyby nie sterylizacja to mniej więcej w tym czasie spodziewalibyśmy się kolejnego ataku, ale nie z częstotliwością co 12 godzin!

W związku z tym mam pytanie, czy istnieje możliwość, że po zabiegu sterylizacji jej organizm "oczyszcza się" z hormonów i ataki mają szansę nie powrócić? Z góry przepraszam za to może głupie pytanie, ale staram się zasięgnąć porady zanim zdecyduję się "faszerować" mojego psa lekami. Każdy atak był tak umieszczony w czasie, że ewidentnie podejrzewano hormony jako przyczynę, lecz teraz po sterylizacji, próbuję sobie to na wszystkie sposoby tłumaczyć.

Odnośnie leków, czy wprowadzenie ich jest konieczne? obawiam się bardzo Luminalu, a z tego co wyczytałam na różnych forach wprowadzenie go u psów prawie zawsze związane jest allbo z otępieniem albo ze zmianą jego zachowania. Dodatkowo znam przypadek psa, któremu podawano przez lata leki przeciwpadaczkowe i pies był kompletnie otępiały, gdy weterynarz zdecydował się odstawić stopniowo leki piesek się znacznie ożywił, lecz długotrwałe podawanie tak silnych leków doprowadziło do raka.
Weterynarz do którego chodzę z moim psiakiem jest bardzo dobry w swoim fachu od lat leczy mi wszystkie zwierzaki i jeszcze nigdy mnie, ani nikogo wokół mnie nie zawiódł. Jednak chciałabym poznać zdanie innego weterynarza.
W związku z tym bardzo proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2012-08-05
Dzień dobry. Nie spotkałem się do tej pory z doniesieniami odnośnie ataków padaczkowych związanych z hormonami płciowymi. Zdarza się jednak, że ataki związane są z jakimiś szczególnymi okolicznościami, aktywnością/pobudzeniem u psów. Nie można więc wykluczyć związku między tymi wydarzeniami. 
Ataki, które zdarzają się rzadziej niż raz na miesiąc nie wymagają terapii. Jeśli nie będą się teraz powtarzać pozostałbym przy obserwacji i ewentualnie doraźnym przerywaniu przedłużających się ataków diazepamem. Wdrożenie leczenia przeciwpadaczkowego wiąże się z regularnymi kontrolami (badania krwi) w celu ocenu poziomu leków w surowicy (zwłaszcza fenobarbitalu) oraz ich wpływu na narządy wewnętrzne, szczególnie wątroby. Z tego względu oraz w związku z częstymi działaniami niepożądanymi (leki te nie doprowadzają do nowotworzenia) terapię wprowadza się dopiero, gdy jest już to bezwględnie wskazane.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl