Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii owczarek niemiecki

Forum

owczarek niemiecki

Witam. Mój owczarek ma 6 miesięcy, pies, któtkowłosy. Moje pytanie dotyczy jego ubarwienia. Od miesiąca zauważam intensywne jaśnienie jego sierści. W miejscu gdzie pies był podpalany teraz jest siwy. Czy jest sposób na to by przywrócić pieskowi ciemniejszą barwę sierści? Słyszałem że barwa włosa owczarka w dużej mierze zależy od pokarmu jaką pies dostaje, jeśli to prawda co w takim razie dodawać mu do jedzenia, a czego unikać? Pozdrawiam.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Tomasz Kutrzuba
Data dodania: 2011-12-20
Pierwsze pytanie - czy pies był kupiony z hodowli, czy jest niewiadomego pochodzenia? Pytam, bo zdarza się, że sprytny handlarz umie jak Szwejk "podrasować" szczeniaka np. za pomocą farb do włosów... znam taki przypadek pudla i berneńczyka...
W przypadku dorosłych psów można do pożywienia stosować odpowiednie dodatki dobarwiające - np.Roboran do sierści czarnej czy rudej; także szampony dobarwiające (te stosuje się raczej przy blaknięciu maści w przypadku płowienia na słońcu) albo do sierści białej z chlorheksydyną usuwającą przebarwienia bakteryjne.
W przypadku diety - u owczarka niemieckiego można do pożywienia dodawać marchew lub dynię w dużej ilości, karoten powinien zażółcić bielszy włos, ale problemu to nie załatwi.
Jeżeli odbarwianie sierści jest problemem genetycznym, to niewiele można zrobić. Działania medyczne czy kosmetyczne, albo dietetyczne niewiele pomogą. Jeśli jest to siwienie jak u bardzo starego psa, można sprawdzić czy nie jest to powodowane niedoborem pierwiastków (badanie krwi); po ich wyrównaniu skóra i włos wrócą do normy. Można zbadać (krew) poziom hormonów, głównie tarczycy i stan nerek, wątroby, trzustki, jeśli pies ma problem z wchłanianiem, to nie przyswaja z jedzenia potrzebnych elementów i trzeba to zaleczyć. Tak czy inaczej zalecałbym wizytę w gabinecie i wykonanie badań. Wtedy można będzie mieć pewność co do przyczyn, rokowania i właściwego postępowania.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl