Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii otruty pies

Forum

otruty pies

Witam. W sobotę 5.02 padł mój pies, znalazła go moja rodzina i pochowała go. Dopiero dziś dowiedziałam się, że został prawdopodobnie otruty (czego mi wcześniej nie powiedzieli). Moje pytanie brzmi: czy sensowne jest odkopanie psa i zrobienie sekcji (chodzi mi o to czy po takim czasie da się wykryć w organizmie psa trutkę)? Na osiedlu na którym mieszkam otruto już kilka psów i chciałabym przerwać ten proceder zgłaszając na policje podejrzenie o popełnieniu przestępstwa, a do tego pewnie potrzebuję oświadczenia weterynarza o tym, że pies został otruty. Dodam, że mój pies był mieszańcem owczarka i urodził się w lutym 2000 roku. I jeszcze jedno pytanie - ile może kosztować sekcja i badanie psa pod względem wykrycia trucizny? Z góry dziękuję

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2011-02-10
Dzień dobry.
Można spróbować podjąć taką próbę. Wszystko zależy od rodzaju użytej (domniemanej) trucizny. Różne substancje chemiczne działają w odmienny sposób i objawiają się różnymi i zmianami w narządach wewnętrznych. Niektóre z nich są bardzo charakterystyczne, innych może nie udać się stwierdzić na podstawie badania sekcyjnego. Ważny jest również stan zachowania zwłok - na odpowiedniej głębokości przy panujących niskich temperaturach, po 4 dniach można jeszcze przeprowadzić sekcję - pod warunkiem, że pies nie został pochowany w foliowym, szczelenie zamkniętym worku (czego robić nie wolno, aby nie stworzyć warunków idealnych do rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów). W rozpoznaniu pomocny będzie też opis ewentualnych objawów przed śmiercią psa, jeśli udało się je zaobserwować.
Koszty należy omówić z lecznicą, w której rozważane jest wykonanie sekcji. Każda placówka ma swój cennik i koszty usług są dosyć zróżnicowane, podobnie jeśli chodzi o wysłanie ewentualnych próbek do badania toksykologicznego (co zależy od laboratorium, z którym współpracuje dana przychodnia).
Pozdrawiam.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl