Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Optymalny wiek kastracji kocura w kontekście rozwoju jego kośca oraz wielkości łba

Forum

Optymalny wiek kastracji kocura w kontekście rozwoju jego kośca oraz wielkości łba

Witam, W internecie krążą różne, często sprzeczne opinie na ten temat, dlatego bardzo proszę specjalistę o odpowiedź. Mam 10 miesięcznego kocurka, który ciągle rośnie. Chciałbym go już wykastrować, jednak zależy mi na tym, aby szkielet kocurka został w pełni ukształtowany a jego łeb w pełni się rozrósł (jak u dorosłych normalnych kocurów). Panuje przekonanie, że aby kocur w pełni wyrósł, powinno się poczekać z kastracją do ukończenia 12-14 miesięcy. Czy to prawda? W jakim wieku należy kastrować kocury, aby nie odbiło się to na rozroście ich szkieletu i łba? Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Łukasz Sokalski Spec.Chirurg
Data dodania: 2012-04-17
jakiej rasy jest kot?
sanomarcin
Data dodania: 2012-04-17
> jakiej rasy jest kot? czy znaczy teren posikując w
> różnych miejscach? Jeśli tak to od kiedy?

Jest to zwykły kot domowy (nierasowy). Znaczy teren od około miesiąca, posikuje, próbuje kopulować z kotką (swoją siostrą), która została wysterylizowana 3 tygodnie temu.
Lekarz weterynarii: Maciej Czajka
Data dodania: 2012-04-18
Cechy na które Pan czeka pojawiają się średnio w wieku 24-36 miesięcy.
Lekarz weterynarii: Łukasz Sokalski Spec.Chirurg
Data dodania: 2012-04-19
Wg. mnie czas najwyższy na kastrację, chyba że jego zachowanie oraz zapach moczu Panu nie przeszkadza.
sanomarcin
Data dodania: 2012-04-19
Maciej Czajka Data dodania: 2012-04-18:
> Cechy na które Pan czeka pojawiają
> się średnio w wieku 24-36 miesięcy.

Ale czy dotyczy to wszystkich kocurów, czy
tylko tych niewykastrowanych? Czy Pana
zdaniem, jeśli np. teraz wykastruję kocura,
który skończył 10 miesięcy, to w wieku
24-36 mięsięcy będzie miał duży łeb? To
jest dla mnie najważniejsze.

Jestem gotów znieść przykry zapach moczu
kocura jeśli w zamian za to kot będzie
miał później duży łeb i prawidłowo rozwinięty
szkielet. Dobro kota jest to najważniejsze.
mund1k
Data dodania: 2012-04-19

Bardzo jestem ciekaw jak długo wytrzymasz z niekastrowanym, kocurem sikającym po domu, czekając aż mu łeb urośnie, prędzej tobie od zapachu ;) ;) Rozrost kości policzkowych oczywiście dotyczy niewykastrowanych kotów, jest to trzeciorzędowa cecha płciowa, pojawiająca się z wiekiem i nie ma nic wspólnego z rozwojem (pozostałego) szkieletu (jeśli się mylę, proszę Doktorów o poprawienie). Większość kocurów kastruje się w wieku kilku miesięcy, zwykle do roku i jeszcze nie słyszałem, żeby któryś miał przez to problem z kośćcem. Pozdrawiam

Lekarz weterynarii: Maciej Czajka
Data dodania: 2012-04-22
Charakterystyczny wygląd głowy u dorosłego kocura pochodzi od tkanki podskórnej, która rozwija się około 3 roku życia. Można to porównać do zarostu u mężczyzn, czyli jest to trzeciorzędowa cecha płciowa.Niestety po kastracji nawet dorosłego kocura ilość tkanki podskórnej zmniejsza się i obrys głowy nie jest taki wydatny.
Kocury kastruje się głównie ze względu na ich zachowania, związane ze znaczeniem terenu i silnym zapachem moczu. Mało prawdopodobne jest utrzymanie takiego kota w domu. Chyba że przyświecają nam wyższe cele, np kocur hodowlany.Czasem pomaga gdy kot ma możliwość wychodzenia na dwór, ale nie zawsze.
kocura można wykastrować w każdym wieku, młodego po zakończonym cyklu szczepień. Kastracja nie wpływa negatywnie na rozwój somatyczny, bardzo wczesna kastracja może predysponować do otyłości. Kastracja wykonana przed zakończeniem dojrzewania skutkuje większym niż normalnie wydłużeniem kości długich, kot może być większy, ale głowa pozostanie normalna.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl