Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Okaleczony shih tzu po strzyżeniu

Forum

Okaleczony shih tzu po strzyżeniu

Mój pies ma rok, wizyt u psiego fryzjera też już kilka na koncie. Kilka dni temu pojechał z moją siostrą na działkę, gdzie ta wpadła na pomysł, żeby go ostrzyc. Wrócił zupełnie inny, zmieniony... Na łapkach i przy szyjce ma skaleczenia, podrażnienia skóry, jak sobie z tym poradzić? Nie może się przez nie nawet położyć, zasypia na siedząco, główka mu opada, a oczy same się zamykają - wygląda to koszmarnie... Martwi mnie bardzo także jego stan psychiczny, trzęsie się, wyłącznie siedzi, nie chce się bawić, chowa się, jakby się wstydził. Co robić? Jak mu pomóc?

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Tomasz Kutrzuba
Data dodania: 2012-05-31
W takim szoku piesek może być dość długo. I raczej proszę się nie spodziewać, by kolejne strzyżenia (nieważne przez kogo wykonywane) były bezstresowe.
Skórę należy opatrzeć, w razie zmian zapalnych udać się do lekarza po antybiotyk. Natomiast w kwestii potraumatycznej - na dłuższy czas nie kontaktować zwierzęcia z osobą, która go w taki sposób strzygła. Pierwsze kontakty nie wcześniej niż po kilku miesiącach i to też bez bezpośredniego kontaktu i z odległości bezpiecznej, czyli kilku metrów od psa. Nie zostawiać zwierzęcia samego ani w domu ani w innych miejscach, gdyż każdy hałas czy poczucie zagrożenia wzmagają stres. Należy rozpocząć podawanie preparatu tonizującego stany lękowo-depresyjne - np. KalmAid zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Preparat podawać kilka tygodni i przed planowanym spotkaniem z osobami, których pies się boi, czy wyjazdami.

To prawda - czasem zwierzaki nie akceptują swego wyglądu. Zwłaszcza, gdy sierść była wyrywana, farbowana czy golona do skóry. Póki nie odrośnie, zwierzę może czuć dyskomfort. Dlatego też zanim podejmie się decyzję groomerskie, trzeba brać pod uwagę, że pies nie musi akceptować zmian na sierści, jej długości, także zapachowych czy kolorystycznych.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl