Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii oczko krolika

Forum

oczko krolika

Dzień dobry. U mojego królika miniaturki zauważyłąm niepokojącą białą plamę na oku. jest to biała, matowa przestrzeń na tęczówce (nie wchodzi na źrenicę, jest od niej bardzo wyraźnie odgrodzona). Jej rozmiar to około 1cm wokół źrenicy. Nie zauważam, by się powiększała póki co, dziś zauważałym, że chyba zmienia się jej faktura bo na początku była taka matowa w całości, dziś mam wrażenie, że w niektórych miejscach daje wrażenie przestrzenności, błyszczy się. Zwierzątko zachowuje się w zasadzie normalnie (to samiczka, ma około 4 lat, ja ją mam od niedawna, więc nie wiem, czy podobne zjawiska miały miejsce), nie potrafię stwierdzić, czy m jakies doznania bólowe z tym związane. Czy jest to jakaś specyficzna dla zwierzęcia choroba oka i w szybkim trybie należy zgłosić się z nia do weterynarza? Będę bardzo wdzięczna za udzieloną poradę. lusia

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Maciej Czajka
Data dodania: 2010-10-25
Z opisu trudno mi wywnioskować co to może być. prawdopodobnie można wykluczyć zaćmę, bo wtedy byłoby mleczne zmętnienie źrenicy. Być może jest to nagromadzony włóknik w przedniej komorze oka, ale w tym przypadku to tylko moje przypuszczenie. Potrzebowałbym więcej wskazówek, opisujących tę przypadłość. Pozdrawiam i czekam na dane.
lusia
Data dodania: 2010-10-27
Witam ponownie.
Obserwuję ową smugę na oku pupila, ale w zasadzie się nie zmienia. jest raczej mleczno- biała, zdecydowanie nie ma tam zmętnienia źrenicy. Okala oko półokręgiem o długości ok. 1 cm. znajduje się to w dolnej częęsci oka. samo oko wygląda normalnie, nie ma wokół żadnych zaczerwienień, nie ropieje, nie pojawiła się żadna inna niepokojąca wydzielina.
Oko jest tak samo otwarte jak to zdrowe.
zauważyłąm jednak, że od dwóch dni jest nieco "pobudzona". Warczy i kąsa nas, kiedy próbujemy włożyć rękę do klatki, kiedy bryka po mieszkaniu w naszej obecności, to nas kłuje ząbkami. Za bardzo nie wiem, co może oznaczać taka płochliwość i nieco większe nasilenie agresji.
Wieczorami i nocami wydaje dość głośne dźwięki: mruczenie, burczenie, czasem brzmi to dość żałośnie (to jest jednak od początku jej mieszkania u nas).
będę wdzięczna za kolejne informacje.
lusia
Lekarz weterynarii: Maciej Czajka
Data dodania: 2010-10-29
Czy jest to zmiana na tęczówce czy rogówce? To zasadnicza różnica.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl