Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii objawy neurologiczne u psa

Forum

objawy neurologiczne u psa

Witam, Pies 12 lat, rasy west highald white terrier od ok. tygodnia bardzo choruje. Ok. 2 tyg.temu był planowo odrobaczony-wtedy badany przez wet. był zdrowy.Wtedy też z powodu przeczulicy skóry grzbietu- co bywało już wcześniej- wg wet. z powodu pcheł- dostał dexaport.W tym czasie miał kilka kleszczy-które miewa od lat-zostały usunięte. Po kilku dniach zaczął kaszleć, charczeć, wet.rozpoznał infekcję- podwyższone WBC do 20 tys. i granulocyty, oraz obniżone limfocyty- dał antybiotyk, leukocytoza spadła, ale pies nadal charczał, zaczął dyszeć- podejrzenie niewydol.serca- dostał furosemid-iv i tabl, inny lek na serce/ coś jak prestarium dla ludzi/-teraz nie gorączkuje, nie charczy, nie kaszle ale nie chce jeść nawet smakołyków, ale pije, nie wstaje na łapy, które są ciepłe,nie są spastyczne, dostaje vitaminy, chyba milgamma, nie ślini się, pije normalnie, oczy nie uciekają, reaguje na domowników, merda ogonem. Padło podejrzenie wylewu/udaru/guza mózgu/zapalenia rdzenia/babeszjozy?U nas nie można wykonać tomografii.Czy leczyć go sterydem-ja się poprawi tzn.nie wylew, a jak nie to czy dawać mu leki na udar?co mu jest?Liczymy na pomoc.Monika

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2013-08-28
Dzień dobry. Przede wszystkim skupiłbym się na wykluczeniu/potwierdzeniu chorób odkleszczowych. Część z nich - w pierwszej kolejności - babeszjozę można wykryć w rutynowym badaniu krwi oceniając rozmaz pod mikroskopem (sam aparat do morfologii nie jest w stanie tego wykryć - czy takie badanie zostało wykonane?). Inne choroby, które należałoby wziąć pod uwagę to borelioza, ehrlichioza, kleszczowe zapalenie mózgu. Tu diagnostyka bywa już trudniejsza. Testy są droższe i różnie dostępne. Z tego względu można rozważyć wdrożenie leczenia diagnostycznego i/lub wykonać badania w kierunku w/w/ chorób, jeśli mamy taką możliwość. Powinno się to omówić z lekarzem prowadzącym.
Rozwianie dalszych wątpliwości również wymaga diagnostyki. Kaszel, przyspieszony oddech, itp. mogą być objawami wspomnianych jednostek chorobowych. Nie można jednak wykluczyć jednoczesnej niewydolności krążenia. Potwierdzenie, poza osłuchiwaniem wymaga badań dodatkowych - echo (USG serca), EKG, RTG klatki piersiowej.
Objawy ze strony układu nerwowego w pierwszej kolejności wymagają oceny poprzez tzw. badanie neurologiczne. Jest to element badania ogólnego, polegający na serii testów oceniających reakcję układu nerwowego. Na tej podstawie wstępnie lokalizuje się miejsce, gdzie jest problem. Pozwala to też na monitorowanie nasilenia procesu (utrzymujący się/postępujący/zanikający), co wpływa na rokowanie. Bardziej zaawansowane badania z zakresu diagnostyki obrazowej (jak tomografia komputerowa/rezonans) rozważałbym w dalszej kolejności.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl