Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Niepokojące wyniki krwi kotki??

Forum

Niepokojące wyniki krwi kotki??

Witam. Czy te wyniki mojej koteczki są niepokojące? kocia jest wykastrowana, nie zaszczepiona jeszcze. Co jakiś czas zdarza sie jej kilka apatycznych dni bez apetytu. Glukoza - 193 mg/dl Mocznik - 43 mg/dl Kreatynina - 1,2 mg/dl ALP-fosf.alkal 64 U/L ALAT - 98 U/L ASPAT - 86 U/L WBC 10,3 RBC 9.06 HGB 13,06 HCT 43,6 MCV 48,01 MCH 15 MCHC 31,2 PLT 648 LYMPH% 94,3 LYMPH 9,7 RDW-CV 18,1 Limfocyty 84 Pałeczkowate 4 Podzielone 9 Kwasochłonne 3

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Maciej Czajka
Data dodania: 2013-05-11
Wykonywanie zabiegów na nie szczepionym kocie, jak w tym przypadku owariohisterektomii, jest lekkomyślością. 
W morfologii mimo prawidłowej ogólnej liczby leukocytów niepokoi limfocytoza - ogólna liczba limfocytów >8600 przy normie do 7000, oraz obecność przy względnie małej liczby granulocytów obojętnochłonnych 4 pałek, czyli mamy neutropenię z przesunięciem obrazu w lewo - obraz wskazuje na degeneratywne przesunięcie w lewo, czyli szpik kostny nie nadąża nad produkcją granulocytów.
Wnioski z morfologii: mamy do czynienia z przewlekłym zapaleniem, przebiegającym z niewydolnością szpiku kostnego. Trudno powiedzieć czy może mieć to związek z pierwotnym uszkodzeniem szpiku kostnego, czy raczej wynika to z przewlekłej infekcji bakteryjnej lub wirusowej i związanym z tym niedożywieniem.
Wnioski płynące z biochemii nie są tak oczywiste, wymaga ona raczej powtórzenia i porównania za jakiś czas.
Pozostaje się zastanowić jaka choroba może taki stan wywołać, wachlarz jest dość szeroki, należy brać pod uwagę przewlekłe wirusówki: białaczkę, FIP, FIV, lub przewlekłe zapalenie bakteryjne, płuc, wątroby, nerek lub jelit.
karolinuska
Data dodania: 2013-05-12
Dziękuje Panie doktorze.
Co do lekkomyślności dot. braku szczepień przed kastracją- to wydawało nam się że działamy dobrze:(
Czy zapalenie dziąseł u kotki może być czynnikiem powodującym takie wyniki?
Jakie podjąć działania,żeby dowiedzieć się co jest przyczyną takiego stanu?testy, badania?
Wydaje mi sie że będe musiała zmienic weterynarza , bo obecny dał tylko tabletki na zregenerowanie wątroby, i powtózsenie badan za ok. miesiąc.
Lekarz weterynarii: Maciej Czajka
Data dodania: 2013-05-13
Z mojego doświadczenia wynika, że zapalenie dziąseł zwykle nie wywołuje leukocytozy, ale obecna limfocytoza może mieć z tym związek. Jeśli są kłopoty z wyleczeniem zapalenia dziąseł to proponuję dołączyć codzienne mycie zębów, gdy to się nie udaje to wtedy należy rozważyć ich usunięcie.
Testy wykluczające białaczkę, FIV, ewentualnie FIP, ale ten jest mocno kontrowersyjny, można go tylko wykonywać i opierać się na wynikach tylko w przypadku ogólnego złego stanu zdrowia. Choroby przyzębia często są związane z przewlekłymi wirusówkami lub zapaleniem bakteryjnym. W takich przypadkach do uzupełnienia diagnostyki wykonujemy RTG klatki piersiowej, usg jamy brzusznej i badanie moczu. Zwykle leczenie objawowe polega na zastosowaniu długotrwałej antybiotykoterapii, często osiem i więcej tygodni, wraz z leczeniem wspomagającym, głównie przeciwbólowym i immunomodulującym.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl