Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Niedowład w nogach.

Forum

Niedowład w nogach.

Witam. Mój pies (wiek 7 lat Syberian Husky) od kilku dni utracił czucie w nogach , nie może ustać . Przewieźliśmy go do weterynarza gdzie zrobiono mu prześwietlenie RTG. Podano mu 3 zastrzyki w tym sterydy i 2 jakieś jeszcze inne. Lekarz stwierdził że jest to ucisk na rdzeń kręgowy. Niestety nie mogę dołączyć do tego zdjęcia prześwietlenia kręgosłupa szyjnego. Czy można go z tego wyleczyć? Czy da się wstawić kręgi? Czy jest to może układ nerwowy? Proszę o w miarę możliwości szybką odpowiedź.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2012-10-08
Dzień dobry. W przypadku wystąpienia nagłego porażenia/niedowładu kluczowe znaczenie ma diagnostyka i czas jaki upłynął od momentu pojawienia się objawów. Na podstawie badania neurologicznego (serii testów oceniających odruchy z układu nerwowego) ustala się wstępnie miejsce uszkodzenia rdzenia kręgowego. Następnie za pomocą badań z zakresu diagnostyki obrazowej potwierdza się rozpoznanie. Przeglądowe RTG może być wystarczające w niektórych sytuacjach. Jeśli jednak brany jest pod uwagę zabieg operacyjny konieczna jest dokładniejsza ocena podejrzanego miejsca. Służą do tego RTG z kontrastem (mielografia) i/lub rezonans magnetyczny/tomograf komputerowy.
W skrócie zabieg polega na usunięcia mas uciskających na rdzeń kręgowy (np. wysunięty/wypadnięty krążek międzykręgowy) powodujących deficyty neurologiczne.
Alternatywą jest postępowanie zachowawcze polegające przede wszystkim na drastycznym ograniczeniu ruchu i ewentualnie podawaniu leków wspomagających. Założeniem takiego leczenia jest zdolność odzyskania w mniejszym lub większym stopniu utraconych funkcji przez rdzeń kręgowy po pewnym czasie (kilka-, kilkanaście tygodni).
Rodzaj postępowania jest uzależniony od wielu czynników: stanu psa, wyników badania neurologicznego, możliwości diagnostycznych i operacyjnych, a także możliwości finansowych właściciela.
Wszystkie te kwestie należy omówić z lekarzem prowadzącym.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl