Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii niedoczynność tarczycy u psa???

Forum

niedoczynność tarczycy u psa???

Mój pies ma ok.11lat (dokładnie nie wiemy, bo ją przygarnęliśmy z dworu) bardzo wysoki cholesterol, wzdęty brzuch, dużo pije(ok.4litry wody/dobę)i bardzo często sika. Apetyt i stolce w normie. Ciężko oddycha. Było podejrzenie niedoczynności tarczycy.Początkowo brała 14dni 1raz dziennie Eltroxin. Po tym przy powtórnym badaniu cholesterol wzrósł z 280 do 860. Po kilkudniowej przerwie znowu weterynarz zalecił Eltroxin 2xdziennie-Po 9dniach podawania nie ma żadnej poprawy. Niewydolność nerek, cukrzyca, choroba Cushinga wykluczone. W usg - otłuszczona wątroba i torbiele na jajnikach. Czy to na pewno niewydolność tarczycy?? Kilka objawów się zgadza (obniżona temp.ciała 37.5stopni, zbyt wolna praca serca, cholesterol, sierść słabo odrasta w wygolonym miejscu i skóra tam się łuszczy). Niepokoi mnie ten bardzo wzdęty brzuszek (może i ma lekką nadwagę, ale ten brzuch nie tyle jest tłusty ile wzdęty), pies ciężko oddycha, i to sikanie.. nawet nie zdążamy jej wyprowadzać na dwór. Zachowanie się nie zmieniło, nie jest apatyczna, ani agresywna. Bardzo proszę o jakąś poradę. Co jej może dolegać, czy nakładają się po prostu jakieś choroby, w jakim kierunku jeszcze mogę zrobić badania? Z góry dziękuję z poradę

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Maciej Czajka
Data dodania: 2012-09-20
Proszę napisać jakie badania dodatkowe do tej pory zostały wykonane. Jaki jest poziom hormonów tarczycy? Na jakiej podstawie zostały wykluczone wymienione choroby? Bez tych danych odpowiedź jest niemożliwa.
ankasmietanka
Data dodania: 2012-09-20
Miała badane:poziom cukru, morfologia, mocz, próby nerkowe, próby wątrobowe, poziom kortyzolu. Hormonów tarczycy nie miała robionych, tylko wysokość cholesterolu przed i po pobraniu Eltroxinu. Triglicerydy 932.158mg/dl. ;Mocznik-16,0mg/dl. Kreatynina 0,30mg/dl.; ASPAT 38U/L ALAT 149 U/L , bilirubina 0,4 mg/dl, GGTP 2U/L; ALP 192.010 U/L. Nie wiem, co jeszcze mam dopisać... Cukier wahał się różnie. tak ok.80mg/dl. Kortyzol był w normie, nie mam wyniku,ale ponoć wyszedł w normie, więc cushinga wykluczono
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2012-09-21
Dzień dobry. Przede wszystkim należałoby się skupić na dokładniejszej diagnostyce w kierunku zaburzeń hormonalnych. Niedoczynności tarczycy może towarzyszyć wzrost cholesterolu, ale do jej potwierdzenia służy oznaczenie poziomów hormonów tego narządu (przynajmniej T4 i fT4 + ewentualnie TSH). W niedoczynności tarczycy nie występuje u psów zwiększone pragnienie i oddawanie moczu, w przeciwieństwie do zespołu Cushinga. Z kolei tej jednostki chorobowej nie można wykluczyć na podstawie oznaczenia jedynie samego kortyzolu, ponieważ hormon ten wykazuje znaczne wahania dobowe. Do rozpoznania/wykluczenia zespołu Cushinga stosuje się testy hormonalne: hamowania deksametazonem lub stymulacji ACTH. Kolejnym krokiem jest określenie rodzaju postaci choroby (nadnerczowa/przysadkowa). Pomocne może być w tym badanie USG jamy brzusznej ze szczególnym uwzględnieniem oceny nadnerczy.
Ze względu na trudności w oddychaniu (które mogą, ale nie muszą mieć związku z w/w chorobami) należałoby też rozważyć wykonanie RTG klatki piersiowej oraz EKG i echa serca.
Więcej na temat niedoczynności tarczycy i zespołu Cushinga można znaleźć w artykułach na stronie portalu:

http://www.portalweterynaryjny.pl/artykuly/endokrynologia/page1,niedoczynnosc-tarczycy-u-psow-i-kotow-51.html

http://www.portalweterynaryjny.pl/artykuly/endokrynologia/nadczynnosc-kory-nadnerczy-zespol-cushinga-42.html

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl