Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii MOJA KOTKA NIE MOŻE SIĘ ZAŁATWIĆ

Forum

MOJA KOTKA NIE MOŻE SIĘ ZAŁATWIĆ

Witam serdecznie, Mam kotkę rasy Maine Coon, 29 lipca skończyła 2 lata i się okociła. 15.09 rano kotka normalnie zrobiła kupę, następnie około godziny 18 zwymiotowała wszystko co jadła ( bardzo dużo brązowa woda + kawałki karmy -galaretki - jadła mokra karme)cały dzień była jakaś nadzwyczajnie spokojna nie karmiła młodych 16.09 okazało się, że przestała jeść i zrobiła tylko siku. Przeleżała cały dzień w łazience, była bardzo słaba, źle wyglądała. o godzinie 18:00 pojechałam do weterynarza, który stwierdził, że kotka się zablokowała - nie może zrobić kupy. Lekarz zrobił lewatywę ( 2 strzykawki woda+ mydło) podał zastrzyk przeciwbólowy oraz glicerynę do pyska - kotka nie załatwiła się - pojawiły się wymioty - wygląd woda brązowa 17.09 sobota 10:00 rano - kotka dostała kolejną lewatywę - nic po niej nie zrobiła 12:00 południe - kotka dostaje lewatywę oraz kroplówkę( pół zbiornika)dostała witaminy, zastrzyk przeciwbólowy, glicerynę do pyska 22:00 podana została reszta kroplówki , witaminy, gliceryna do pyska, lewatywa w trakcie powrotu do domu kotka zrobiła kupę około północy pojawiły się ostre wymioty lub kupa - nie wiemy z której strony przyszło to nieszczęście - brązowa woda 18.09 niedziela godzina 7:00 rano kotka jedzie na kontrole, oraz po kroplówkę ponieważ wciąż nie je lekarz stwierdza, iż nic nie zalega w jelitach wymioty czy też kupa ( bo nie wiemy z której strony przyszło) mogą być spowodowane wydalaniem wody z lewatywy. jeśli jakieś objway się powtórzą i nie zacznie jeść zrobimy w poniedziałek prześwietlenie i bdanie krwi od 19-29.09 ciagle lewatywy, kroplówki, gliceryna do psyka itp. robiła tylko siku weterynarz stwierdził, że trzeba walczyć z lewatywa bo co jakis czas sie troche załatwi po co robić operacje w wefekcie w sobote trafiła na stół okazało się że jelito weszlo w jelito. Chciałabym zapytać czy lekarz nie zwlekał zbyt długo z prześwietleniem (piatek) i operacja?jak wygląda leczenie po takim zabiegu,

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Maciej Czajka
Data dodania: 2011-09-26
Nie zawsze właściwe rozpoznanie uda się postawić odpowiednio wcześnie. Proces diagnostyczny może potrwać kilka dni i czasem nie jest łatwo podjąć właściwą decyzję. Być może początkowa poprawa była myląca dla lekarza prowadzącego. Przy wgłobieniu niedrożność przewodu pokarmowego nie jest od razu całkowita, perystaltyka jest osłabiona i raczej nie zanika, pasaż treści jest możliwy i kot może oddawać kał. Zmienione jelito może być trudno macalne w badaniu palpacyjnym. Na zdjęciu RTG bez kontrastu raczej trudno jest wgłobienie rozpoznać bezpośrednio. Najlepszym badaniem w tym wypadku byłoby wykonanie USG jamy brzusznej, rozpoznanie wgłobienia podczas tego badania nie nastręcza zwykle trudności diagnostycznych.
Jeśli chodzi o rokowanie to wszystko zależy od zmian jakie dokonały się we wgłobionym jelicie. Gdy doszło do martwicy lub perforacji to najlepiej dokonać resekcji takiego jelita. W lżejszych uszkodzeniach ściany jelita można liczyć na szybką regenerację i już po 3 - 4 dniach jelito może pracować prawidłowo. W okresie rekonwalescencji ważne jest by podawać bardzo dobrze roztarty pokarm. Kota karmimy często małymi porcjami. Zwykle karmienie można rozpocząć między 24 a 48 godzin po zabiegu. Jednak szczegółowe wytyczne określa lekarz prowadzący.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl