Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Moja kotka ma złe wyniki badania krwi

Forum

Moja kotka ma złe wyniki badania krwi

Witam moja kotka często wymiotuje. Ma zdiagnozowane wrzody, ale z tym problemem jest już lepiej. Natomiast zrobiłam jej badania krwi i tu ma niektóre wyniki poniżej minimum. Pani doktor powiedziała, że jest dobrze, ale ja mam wątpliwości. Oto te wyniki: GOT-wynik 3U/l a norma 6-44. GPT -wynik 10 U/l a norma 20-107 PTT -wynik 185 tys/mm3 a norma 300-800. Proszę mi powiedzieć, czy mam powód do zmartwienia? I co to jest to PTT. Dziękuję.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2013-10-30
Dzień dobry. Podane informacje są zbyt wybiórcze, aby na ich podstawie móc coś doradzić. Jak wielokrotnie pisaliśmy, interpretacja wyników badania krwi nie polega wyłącznie na porównaniu ich z normami. Często istotny jest wzajemny stosunek parametrów, co oddaje różne zależności między nimi. Podając też tylko część wyników nie wiemy jak szeroki profil został wykonany (czyli co jeszcze można uzupełnić). Na przyszłość, podajemy więc wszystkie oznaczone parametry. Drugą kwestią jest to, że badanie krwi należy do grupy badań dodatkowych - czyli ich interpretacja odbywa się przede wszystkim w oparciu o informacje z wywiadu (historia kotki, opis objawów, tryb życia, ewentualne zmiany w otoczeniu zwierzęcia, sposób żywienia, itd.) oraz w oparciu o wyniki badania ogólnego (klinicznego). Dopiero dysponując całym zestawem danych, można dobierać odpowiednie postępowanie. Część z wymienionych aspektów wymaga szczegółowej rozmowy i przekracza możliwości porady on-line, dlatego pomoc na odległość jest znacznie ograniczona i ma jedynie charakter ewentualnych wskazówek.
Przestawione parametry GOT i GPT to enzymy wątrobowe, obniżenie ich wartości nie ma najczęściej znaczenia diagnostycznego. W przypadku 3 parametru najpewniej chodzi o płytki krwi (prawidłowy symbol to PLT). Obniżenie płytek może wynikać z wielu przyczyn: od epizodycznego spadku, który nie niesie za sobą żadnych konsekwencji po poważne choroby. Tu wracamy do punktu wyjścia czyli jak wyżej. Proszę jeszcze raz porozmawiać ze swoją lekarką, opowiedzieć o swoich wątpliwościach i ewentualnie poprosić o ponowną interpretację obniżonej liczby płytek krwi. Prawdopodobnie zostanie zalecona (lub już została) kontrola, czyli badanie krwi po upływie pewnego czasu, aby sprawdzić jak będą się przedstawiać zmienione parametry.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl