Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii moja kotka ma zaparcia

Forum

moja kotka ma zaparcia

Witam, Zadawałam ptanie w Srodę w sprawie 15 letniej kotki, która wymiotowała. Bardzo dziękuje za poradę, jestem bardzo wdzięczna z tak szybką odpowiedź. W czwartek zawiozłam koteczkę do Łodzi do kliniki "As". Okazało sie, że ma zaczopowane jelita i przez wymioty duże odwodnienie. Musiała zostać w szpitalu, gdzie została nawodniona i zastosowano wlewki z parafiny. Wczoraj przywiozłam ją do domu i jak narazie to z załatwianiem się są nadal problemy. Daję jej raz dziennie parafinę do pyszczka, pastę remover i antybiotyk synulox. Wszystkie wyniki krwi były dobre z wyjątkiem czynnika wątroby (alat lub aspad osiągnął wartość 244). Czy taki wynik może być spowodowany odrobaczaniem, lub zaczopowaniem jelit przez masy kałowe? Na dwa dni lekarz dał mi saszetki lecznicze, a potem miałam wrócić do normalnej diety. Nie wiem jednak, czy mogę jej dawać suchą karmę i czy może nadal jeść tylko surowe mięso i podroby, bo gotowych karm dla kotów nigdy nie chciała jeść. Nie wiem, czy jak dam jej mięso, to nie wróci poprzedni stan i czy nie szkodzi to jej na wątrobę. Lubi śmietanę, ale też nie wiem, czy mogę jej to dawać. Zdaję sobie sprawę, że to stary kotek, ale dla mnie wszystkie zwierzaczki zasługują na jak najdłuższe życie, a poskarżyć się niestety nie mogą. Jeśli jest możliwość udzielenia mi porady, to będę wdzięczna. Jeszcze raz dziękuję za to, co już dla mnie Państwo zrobiliście. Pozdrawiam.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Maciej Czajka
Data dodania: 2010-10-10
Prawdopodobnie kotka cierpi na zespół okrężnicy olbrzymiej. Z wiekiem dochodzi do zaniku zakończeń nerwowych w ścianie prostnicy, prowadzi to do zalegania kału bo kot nie czuje, że czas na defekację. Zalegający kał robi się coraz twardszy co dodatkowo utrudnia jego wydalenie. Właściwym postępowaniem jest zmiana diety na karmę bogatą we włóknik pokarmowy, błonnik wpływa regulująco na pracę jelit. Można dodatkowo podać leki poprawiające motorykę przewodu pokarmowego, np gasprid, z powodzeniem stosowany w naszej praktyce. Leki przeczyszczające także mogą być stosowane, warto spróbować laktulozy, choć nie jest tolerowana przez wszystkie koty. Podawanie oleju parafinowego także bywa skuteczne. W trudnych stanach pomaga lewatywa ze zwykłej wody lub parafiny i masaż prostnicy przez powłoki brzuszne. Nadmienię, że stosowanie zwykłego oleju jadalnego jest niewskazane, olej u zdrowego kota jest całkowicie trawiony i nie spełnia poślizgowej roli w jelicie grubym.W niektórych przypadkach, gdy choroba dotknie młodszego kota, można rozwazyć zabieg operacyjny, polegający na usunięciu przeważającej części jelita grubego.
nauti
Data dodania: 2010-10-11

Witam, otrzymałam odpowiedź, że jeśli kotek ma dalej zaparcia to powinnam stosować karmę z dużą ilością błonnika. Wiem co ludzie spożywają z błonnikiem, ale co konkretnie dawać kotkowi? Przez 15 lat życia jadła tylko mięso, bo żadnej gotowej karmy nie chce. W dalszym ciagu nie otrzymałam odpowiedzi, czy mogę podawać jej suchą karmę przy zaparciach i śmietanę przy złych wynikach wątroby. Parafinę doustnie stosuję ( po wielkich oporach kotka), ale kał w dalszym ciagu jest tak suchy jak zbite trociny. Zastanawiałam sie, czy jeśli będę dawać jej do picia niegazowaną wodę mineralną, to w jakiś sposób uzupełnię mikroelementy. Z dodatkowych pokarmów oprócz mięsa zjada tylko żółtko jaj i śmietanę. niczego więcej nie udaje mi sie w nią wmusić. kotek jest oporny, ale bardzo przez nas kochany :) Dziękuję za pomoc. (nauti)

Lekarz weterynarii: Maciej Czajka
Data dodania: 2010-10-11

Doskonałym źródłem błonnika dość dobrze tolerowanym przez koty są otręby pszenne. Można je dość dobrze ukryć z mięsem lub wymieszać ze śmietaną, która o ile jest dobrze tolerowana może być podawana. Lecz w tym przypadku lepsze byłoby mleko, mleko zawiera laktozę, która działa rozluźniająco, tylko trzeba uważać z dawką by nie wywołać biegunki. Źródłem błonnika mogą być także warzywa, lecz tu trudniej z podaniem, polecam kukurydzę, groszek zielony, buraczki czerwone, na pewno warto spróbować. Sucha karma raczej nasila zaparcia, ale coś trzeba jeść, a samo mięso też tu jest przeciwwskazane Woda mineralna zawiera dość mało minerałów, raczej bym nie liczył na dominującą jej rolę w zaopatrywaniu w składniki mineralne, choć może być stosowana. Raczej należy unikać wód wysoko zmineralizowanych. Kotu 15 letniemu trudno jest zmienić nawyki żywieniowe, mimo to jest to możliwe, często wystarczą łagodne zmiany, nie robiłbym tego gwałtownie, to podstawa sukcesu.

nauti
Data dodania: 2010-10-12
Witam ponownie, niestety moja koteczka jest bardzo słaba i osowiała. Nie może się znowu wypróżnić. Parafina podawana doustnie też nie skutkuje. Podałam jej teraz 2 ml lactulosy. Zastanawiam się czy ten brak apetytu jest spowodowany tylko zaparciami, czy może złe wyniki wątroby mają na to wpływ. Jeden ze wskaźników alat lub aspad ma wartość 244. Podobno można podawać sylimarol lub ornityn (mogłam przekręcić nazwę). Czy to są te same leki, które stosuje się dla ludzi? Jeśli tak, to w jakich dawkach?
Słyszałam, że jest też sucha karma firmy Royal dla kotów z zaparciami. Bardzo bym chciała jej pomóc. Przestała nawet mruczeć, a nas się chyba boi przez te wszystkie zabiegi. Wiem od lekarzy, że będąc w klinice mimo bardzo złego stanu dostała ataku szału przy podłączaniu kroplówki. Może silny stres spowodował, że teraz jest w takim stanie? Zawsze była bardzo dzika i ufała tylko najbliższej rodzinie.
Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.
Lekarz weterynarii: Maciej Czajka
Data dodania: 2010-10-13
Wyniki krwi wskazują na większe problemy, niż tylko zaparcie. Kota niezależnego jest dużo trudniej prowadzić od łagodnego. Dobrym rozwiązaniem jest zrobienie lewatywy i masażu prostnicy przez powłoki brzuszne. Ale trzeba też dokładnie rozpoznać zagrożenia płynące z uszkodzenia innych narządów: wątroby, nerek. Nie wiem czy wykonano większą ilość oznaczeń biochemicznych, jeśli nie brakujące trzeba wykonać, dobrze jest także zrobić badanie usg jamy brzusznej. Leczenie piętnastoletniego kota zawsze jest trudne i może zakończyć się niepowodzeniem.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl