Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Mój piesek i jego ocznko:(

Forum

Mój piesek i jego ocznko:(

Witam :) Jak już pisałam posiadam 4 letniego buldożka francuskiego..problem w tym że od roku pojawiła się na jego lewym oczku niebieska nabłąka..byliśmy z tym u weterynarza i powiedział że jest to zaćma i że mogło go coś zahaczyć np.kolczatka przy wkładaniu jej na łepek lub jest to wada genetyczna...powiedział również że potrzebna będzie operacja lewego oczka lub obydwu jeśli byłaby to wada genetyczna.i być może pies widzi otoczenie ale zamazane (nie raz nie widzi np.drzwi i w nie wchodzi,np,biegnie i wpadnie na coś lub na kogoś) .operacja miałaby kosztować ok 1200zł..moje pytanie brzmi: czy potrzebna jest koniecznie operacja ..czy są jakieś inne sposoby leczenia zaćmy...??czy może można byłoby kupić soczewki specjalne dla psów aby może poprawić wzrok... dziękuję za odpowiedź pozdrawiam:)

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Maciej Czajka
Data dodania: 2010-10-13
Dzień dobry. Opis przypadku jest bardzo nieprecyzyjny. Trudno jest mi się wypowiedzieć z czym dokładnie mamy tu do czynienia. Zaćma jest chorobą soczewki, powodująca trwałą utratę przezierności. Klinicznie objawia się to zmętnieniem w źrenicy. Nie są dokładnie poznane przyczyny dlaczego tak się dzieje, zmętnienie pojawia się w wyniku degradacji białek soczewki, na tle patologicznym lub po prostu z wiekiem, u większości psów powyżej 12 roku życia występuje różnie zaawansowana zaćma starsza. Raczej mało prawdopodobne by zaćmę wywoływał uraz z zewnątrz, a już na pewno nie kolczatka, wiązałoby się to z dość poważnym urazem całego oka. Zaćmę leczymy przez usunięcie białkowego wnętrza soczewki, pozostawiając jej torebkę. Zabieg, w którym jest to wykonywane to fakoemulsyfikacja, nie jest zabiegiem skomplikowanym, ale do jego wykonania potrzebny jest zaawansowany technologicznie sprzęt, dostępny prawdopodobnie tylko w kilku miejscach w Polsce. Całą soczewkę można usunąć tylko w przypadku jej zwichnięcia. Zabieg można wykonać z niewielkim instrumentarium, ale rana rogówki w tym przypadku musi być większa i ryzyko powikłań jest znaczne z wystąpieniem jaskry pourazowej włącznie. Tej metody nie stosuje się podczas rutynowej operacji zaćmy. Co do stosowania sztucznych soczewek, w weterynarii zupełnie nie praktykowane. Sztuczne soczewki stosowane u ludzi nie nadają się do zastosowania u zwierząt, dlatego u psów pozostawia się oczy bez soczewek po zabiegach fakoemulsyfikacji. Oko wtedy jest nadwzroczne, pozbawione akomodacji umożliwia obserwację tylko dalekich przedmiotów.

Rozpisałem się sporo, ale w tym przypadku opisanym w pytaniu spodziewałbym się bielma, czyli zmętnienia rogówki, temat jak najbardziej mogący być związany z urazem. Ale w grę mogą wchodzić przyczyny infekcyjne czy alergiczne, trzeba też brać pod uwagę urazy fizyczne lub chemiczne.Pęczniejące w wyniku zapalenia włókna kolagenowe rogówki pęcznieją, czego efektem jest zmętnienie. Najważniejsze w przypadku bielma jest znalezienie przyczyny. Niezbędny jest test z fluoresceiną by sprawdzić ciągłość nabłonka rogówki. W przypadku jego uszkodzenia, czyli owrzodzenia rogówki stosujemy osłonowo antybiotyki i niesterydowe środki przeciwzapalne w kroplach do oczu. Gdy ciągłość nabłonka jest zachowana można rozważyć podanie sterydów, co jednak nie zwalnia nas od szukania przyczyny tego stanu rzeczy. A przyczyn może być wiele: grudkowe zapalenie trzeciej powieki, ciało obce w worku spojówkowym, alergia, entropium, suche oko. U buldożków problemy z bielmem wynikają z konkretnej budowy ich czaszki, płytkie oczodoły powodują nieprawidłową pracę powiek, rogówka nie jest zwilżana łzami i to prowadzi do przewlekłego zapalenia, często zmętnieniu rogówki w tym przypadku towarzyszy odkładanie się barwnika na nabłonku wewnętrznym rogówki. Leczyć ten stan można zachowawczo, przez podanie sztucznych łez, lecz w tym wypadku zdecydowanie pomaga operacyjna plastyka powiek. To tylko przykłady, podstawą właściwego działania jak zwykle jest szczegółowe wykonane badanie kliniczne. W przypadku dalszych wątpliwości proszę o kontynuowanie wątku.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl