Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Megacolon u Maine Coona

Forum

Megacolon u Maine Coona

witam serdecznie, mam pytanie odnośnie zespołu okrężnicy olbrzymiej megacolon u kota. czy jest to przypadłość wrodzona-nabyta czy raczej powstaje np przy złej diecie?? mam kocura MCO 1 rok 5 mcy, zakupiony w hodowli niestety już w 5mcu życia stwierdzono u niego tą chorobę, przez niespełna rok udało się nam jakoś "uciszyć" objawy przed podawanie gaspridu, ducolaxu, od czasu to czasu parafiny, czopków glicerynowych i laktulozy. niestety organizm przyzwyczaił się i już nie reaguje na leki. czeka nas operacja. dlatego chciałabym też wiedzieć, czy hodowca powinien ponieść koszta- lub część kosztów operacji gdy przy sprzedaży nie poinformował mnie o wadzie kota???

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2012-05-20
Dzień dobry. Zespół okrężnicy olbrzymiej może być zarówno wrodzony jak i nabyty. Niestety niewiele wiadomo na temat wrodzonej choroby u małych zwierząt. Jest ona słabo udokumentowana, brak też danych odnośnie podłoża genetycznego. Nabyty charakter tego zespołu może mieć bardzo wiele przyczyn - od zaburzeń związanych z przewodem pokarmowym po deficyty neurologiczne. Najczęściej jednak diagnozuje się idiopatyczny charakter choroby (nieznanego tła), co można stwierdzić po wykluczeniu innych jednostek chorobowych. Reakcja na leczenie zachowawcze jest różna. Jeśli efekt terapii farmakologicznej jest niesatysfakcjonujący, faktycznie, jedyną metodą leczenia pozostaje operacja.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl