Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii leczenie bez rezultatów u kotki ze wzdętm brzuchem

Forum

leczenie bez rezultatów u kotki ze wzdętm brzuchem

Wzdęty brzuch 3,5 miesięcznej kotki syjamskiej. Kotka ma od tygodnia rozdęty, twardy, "niepływający" brzuch.blade oczy, uszy i dziąsła. Apetyt jest, kot apatyczny lecz ciągle głodny,ciągle śpi, jęczy jak się go bierze na ręce. Wizyta u 3 wetów i zero poprawy. wet.1: tabletka na robaki - nic nie ruszyło, laktuloza+czopki glicerynowe-wymioty. wieczorem gorączka -więc zastrzyki: antybiotyk i p.zapalne - ustała. wet.2: badanie na FIP - nie ma. badanie krwi - wszystko ok. zastrzyki z nospy i p.zapalne - nic nie dało. wet.3: tabletki na przeczyszczenie + mydło z wodą w odbyt - całą sobotę niekontrolowane "wypływanie" śluzu z odbytu+drobne gazy, co jakiś czas trochę kału.niedziela to samo.śluz przezroczysty lekko zabarwiony kałem. trochę brzuch zmiękł, ale była głodna więc saszetka whiskasa mokrego+woda przez całą niedzielę.efekt -wieczorem 40st.gorączki. poniedz: o 7.00 tabl. na przeczyszczenie i głodówka - brak wypróżnienia do 13.00. Będę wdzięczny za jakąkolwiek pomoc.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Łukasz Sokalski Spec.Chirurg
Data dodania: 2010-08-23
Witam, opisywany przypadek jest rzeczywiście dość nietypowy. Szczególnie ciekawe są blade błony śluzowe i prawidłowe wyniki badań krwi (zwykle badanie krwi wyjaśnia bladość). Jak długo był stosowany antybiotyk? (bo rozumiem że była po nim poprawa) Jeśli był stosowany prawidłowo i nie pomagał, to drogą eliminacji warto by zastanowić się nad niezakaźnym tłem tego schorzenia (np. ciało obce w przewodzie pokarmowym, wady wrodzone, różnego rodzaju niedrożności przewodu pokarmowego) albo wykonać posiew kału w celu ustalenia prawidłowej antybiotykoterapii. Aby wykluczyć tło niezakaźne należy wykonać badanie przeglądowe jamy brzusznej - USG, ewentualnie prześwietlenie jamy brzusznej najlepiej z kontrastem. Bez tych badań leczenie będzie zgadywanką, która może się źle skończyć.
P.S. Wątek antybiotyku proszę kontynuować na forum, ułatwi to administracji utrzymanie porządku w tym dziale.
jakubek666
Data dodania: 2010-08-24
Dziękuję za odpowiedź.
Kotka dostała synolux 50mg 4 dawki przez 2 dni czyli po ćwiartce tabletki, ale bez poprawy.jedynie gorączka spadła.
Dalsze obserwacje to:
- brak gorączki
- wieczorem brzuch znów twardy, słychać że coś bulgocze
- lewatywa powoduje że wypróżnia się jednorazowo ale na praktycznie twardo.oprócz lewatywy brak wypróżnień.
- po dzisiejszej nocy brzuch bardziej miękki, kał z niej "wysuwał sie" samoistnnie i powoli więc lewatywa i ładna kupa zrobiona.
(Przez lewatywę rozumiem wstrzyknięcie 2cm roztworu lewatywy małą strzykawką - to wystarcza).
Póki co od wczoraj jest na diecie wodno-mlecznej(to drugie w małych ilościach),jeśli dziś o 17.00 znów brzuch stwardnieje to pójdę na USG.
Lekarz weterynarii: Łukasz Sokalski Spec.Chirurg
Data dodania: 2010-08-24
Witam, dwudniowa antybiotykoterapia jest zdecydowanie za krótka, spadek gorączki po synuloxie jest jak najbardziej oznaką poprawy i należało wg. mnie kontynuować antybiotyk. Z badaniem obrazowym (raczej rtg niż usg) nie należy czekać, każdy dzień zwłoki z prawidłową diagnozą działa na niekorzyść. Pozdrawiam.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl